Rejser du fra Høje Taastrup? Så skal du måske finde en anden vej til toget

Pendlerne skal vænne sig til færre adgangsveje til perronerne i en periode.

Man skal vænne sig til nye rejsevaner på Høje Taastrup Station den kommende tid.

Man skal vænne sig til nye rejsevaner på Høje Taastrup Station den kommende tid.

Foto: Kasper Ellesøe

Noget kommer til at ændre sig for togpassagerer, der benytter Høje Taastrup Station, den kommende tid.

For fra og med uge 35 er forhallen af for offentlig adgang. Det fremgår af plakater, der er hængt op i forhallen. 

Det skyldes, at belægningen i forhallen skal renoveres. Forhallen er lukket frem til årsskiftet, står der på plakaterne. Og det bekræfter DSB's underdirektør også.

- Vi renoverer gulvet og fliserne i hallen, der er lukket under renoveringsarbejdet, og som fortsætter resten af året, siger DSB’s underdirektør og ejendomschef Lars Gøtke. 

Det er denne plakat, der er hængt op på stationen.
Det er denne plakat, der er hængt op på stationen. Foto: Kasper Ellesøe

Lukningen får betydningen får togpassagererne. 

Det betyder blandt andet, at man ikke kan benytte rulletrapperne fra forhallen til perronerne, ligesom adgangen til 7-Eleven og DSB's hittegodskontor. 

- I den mellemliggende periode kan kunderne benytte de udendørs trapper og elevatorer til perronerne fra gaden. 7-Eleven og DSB Hittegods holder åbent som normalt og vil også tilbyde direkte adgang fra gaden, siger Lars Gøtke.

Man kan fra mandag den 24. august få adgang til perronerne enten via elevatorer fra busholdepladsen, trapperne ved busholdepladsen eller via trapperne fra fodgængerbroen.

Det er belægningen i forhallen her, der skal renoveres.
Det er belægningen i forhallen her, der skal renoveres. Foto: Kasper Ellesøe

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...