Det nye DSB-værksted til førerløse tog i Vinges erhvervsområde bliver en betydelig statslig investering i både fremtidens transport og lokal udvikling. Projektet rummer klare fordele for både borgere og kommune, nu hvor det placeres det rigtige sted. Det er Venstres synspunkt.
Læs også
Etableringen vil skabe mindst 300 statslige arbejdspladser inden for teknik, drift, service, vedligehold og administration. Dertil kommer et større antal praktikpladser. Det giver nye jobmuligheder også for vores borgere og vil styrke det lokale arbejdsmarked.
Nogle partier foretrækker at vente på en anden type virksomhed, men siden erhvervsområdet blev udlagt for over 14 år siden, har der ikke været stor interesse. Hvis nulevende generationer skal have glæde af arbejdspladserne, så er det nu, der skal handles.
Mere jord til erhverv
Værkstedets spor fylder også, men placeres på arealer, som ikke kan anvendes til hverken boliger eller andet erhverv. Projektet udnytter dermed arealet effektivt, samtidig med at der opnås støjafskærmning mod den kommende motortrafikvej. Der bevares også 17 hektar til andre fremtidige virksomheder i Vinge.
Et stort værksted til førerløse tog kan desuden placere Frederikssund Kommune som et vigtigt knudepunkt for moderne jernbaneteknologi. Det kan på sigt tiltrække flere virksomheder, underleverandører og investeringer inden for automatiseret kollektiv transport og dermed understøtte vækst, innovation og uddannelser i kommunen.
Gavner bredt
Endelig bidrager værkstedet til en mere effektiv og stabil kollektiv trafik. Avancerede vedligeholdelsesfaciliteter er afgørende for fremtidens S-tog og vil komme både passagerer, klima og samfund til gode.
Samlet set er DSB’s værksted i Vinge ikke blot en teknisk facilitet, men en langsigtet investering i arbejdspladser, innovation og bæredygtig mobilitet.
Læs også
- Vild afsløring: DSB lovede frivillighed - nu er truslen om tvang en realitet
- DSB fastholder loft: 45 millioner kroner til landskabsbro - resten må findes andetsteds
- DSB får ja i august - og alligevel er der plads til boliger
- DSB-værksted trodser protester og underskrifter: Det er magtmisbrug
- Borgere fik et chok på møde med DSB - det har de i udsigt
- Nu får ny station også et parkeringshus
- Nybygger-station får fast 10-minuttersdrift fra 2027
- Gætterierne er slut: Med 300 medarbejdere bliver DSB en af Frederikssunds største arbejdspladser
- DSB og Ikano Bolig i uventet jordhandel - endnu en afsløring om gigantisk værksted