Mandag aften ved 21.30-tiden genlød Korsør af en større udrykning. En mand hoppede i havnen ved Søbatteriet.
Anmeldelsen løb ind til Politiet klokken 21.20, og politi og ambulance blev straks sendt til stedet. Det oplyser Sydsjællands og Lolland Falsters Politi.
Først da politiet ankom, sprang en mand i havnen, og redningsberedskabet fik da også hurtigt bjerget ham.
Reddet og sigtet
Der var tale om en 36-årig mand fra Korsør, som var hoppet i havnen - men det var tilsyneladende ikke en badetur, han var ude efter.
For det viste sig, at manden selv havde tilkaldt politi og redningsberedskab - han indrømmede at han selv havde ringet 1-1-2.
Politiet vurderede at han var ude af balance, og blev kørt til behandling på sygehuset.
Derudover bliver han sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser for misbrug af faresignal.