DBU-formand har svært ved at se Fifa-præsident fortsætte

Jesper Møller (tv.) håber, at Gianni Infantino (th.) snart er fortid som præsident for Fifa. (Arkivfoto).

Jesper Møller (tv.) håber, at Gianni Infantino (th.) snart er fortid som præsident for Fifa. (Arkivfoto).

Foto: Lee Smith/Reuters

Gianni Infantino bør snart være fortid som præsident for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), om det så er, fordi han bliver presset til at gå af før tid, eller om han ikke bliver genvalgt til en ny fireårsperiode ved valget i marts næste år.

Det mener formand for Dansk Boldspil-Union Jesper Møller oven på de seneste dages virak, hvor Infantino har måttet trække et forslag om at sælge andele af Fifas turneringer tilbage.

- Det bliver godt nok op ad bakke herfra, som jeg ser det. Den her sag har ramt vores kerneværdier, holdninger, etik, good governance, transparens og så videre, siger Jesper Møller til Ritzau.

Spørgsmål: Så på den måde har du svært ved at se ham blive siddende perioden ud?

- Ja. Jeg kender jo godt processen. Jeg har været med så længe, at jeg også var med, da Sepp Blatter måtte gå af for ti år siden.

- Nu vil der pludselig dukke kandidater op, og det skal vi selvfølgelig forholde os til, når vi kender det samlede kandidatfelt, siger Jesper Møller med hentydning til det forestående valg.

Spørgsmål: Vil I arbejde for eller lægge pres på for, at Infantino går af som præsident?

- På DBU's vegne kommer vi til at diskutere det i bestyrelsen. Vi markerede allerede ret klart, at vi ikke kunne bakke op om Infantinos genvalg for perioden fra 2023 til 2027, siger Møller.

Han skal om tre uger, når alle er tilbage fra ferie, samle DBU for at tale om problematikken, og kort efter mødes også de nordiske lande, og derefter kommer der også et nyt møde i Uefa, oplyser Møller.

- Jeg er ret sikker på, at stemningen ikke er ret meget bedre end sidste gang. Det er den i hvert fald ikke hos mig.

Infantino har været meget i vælten allerede under sommerens VM. Ikke mindst, da Fifa annullerede en karantæne til USA's Folarin Balogun på opfordring fra præsident Donald Trump.

Da udtrykte Uefa stor kritik, men det europæiske forbund har på verdensplan stået noget alene med sin kritik af verdensforbundet.

Infantino har haft bred støtte på de andre kontinenter, men i den seneste sag om muligt salg af andele til Fifas turneringer har andre kontinenter udtrykt utilfredshed med Infantino.

Det betyder "utroligt meget", mener Jesper Møller.

- Uefa har stået alene i nogle sager, og DBU og Danmark har i andre sager stået endnu mere alene, og så har man jo ikke en chance, når der er 211 medlemslande, og man skal kunne tælle til 106 for at få flertal.

- Med 55 medlemslande i Uefa kan det ikke lade sig gøre, uden at andre er med, siger Jesper Møller.

Han har ladet sig fortælle, at mere end 200 lande har skrevet støtteerklæringer til Infantino med henblik på det kommende valg, men det billede kan ændre sig, mener DBU-formanden.

- Jeg går ud fra, at nogle af dem, der har underskrevet støtteerklæringer til ham, nu gentænker deres position. Det fornemmer jeg i hvert fald i europæisk regi.

Infantino havde ingen modkandidater ved valget i 2023, og indtil videre er der heller ingen, der officielt har meldt deres kandidatur til næste års valg.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...