Mistænkt menneskesmugler løsladt indtil videre

Politiet gik ellers efter varetægtsfængsling. 

Tirsdag formiddag klokken 8.30 skulle en 27-årig mand være fremstillet i grundlovsforhør i retten i Nykøbing. 

Manden, der har udenlandsk baggrund, blev anholdt mandag på sin adresse i Vordingborg, fordi han er eftersøgt af de græske myndigheder for menneskesmugling. 

Retten skulle tage tage stilling til, om betingelserne for udlevering er opfyldt, men grundlovsforhøret er blevet aflyst, og manden er løsladt. 

Fra politiets side havde man ellers lagt op til varetægtsfængsling.

Det oplyser udlændingekontrolafdelingen i Rødby til Sjællandske. 

- Vi venter på at få dokumenter fra Grækenland. Og da manden har stor tilknytning til Danmark, er der ingen chance for, at han stikker af, lyder det fra politikommissær Danny Bill Jørgensen. 

Ifølge politikommissæren tager det to-tre uger, før de danske myndighederne har dokumenterne fra grækerne, hvorefter den 27-årige vil blive indkaldt til retsmøde. 

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...