Faxe Kondi overtager trøjen ved Danmark Rundt

De velkendte røde og gule Uno-X-farver bliver skiftet ud, når PostNord Danmark Rundt begynder onsdag.

Ved årets PostNord Danmark Rundt kører Uno-X Mobility Cycling for første gang som Team Faxe Kondi.

Ved årets PostNord Danmark Rundt kører Uno-X Mobility Cycling for første gang som Team Faxe Kondi.

Foto: Uno-X Mobility Cycling

De er vant til at være lette at få øje på i det internationale cykelfelt med deres karakteristiske røde og gule farver. Men når feltet onsdag ruller ud til årets PostNord Danmark Rundt, vil Uno-X Mobility Cycling se markant anderledes ud.

For første gang stiller WorldTour-holdet nemlig til start som Team Faxe Kondi. Trøjer, cykler, hjelme, handsker, briller, strømper og skoovertræk er alle blevet redesignet i Faxe Kondis grønne farver.

Det meddeler Uno-X Mobility Cycling i en pressemeddelelsen.

Mere end et logo på trøjen

Ifølge holdets manager, Thor Hushovd, har ambitionen fra begyndelsen været at skabe et samarbejde, der rækker ud over et traditionelt sponsorat.

– Fra starten var vi enige om, at samarbejdet skulle være mere end et logo på en trøje. Faxe Kondi har en stærk identitet i Danmark, og Danmark Rundt er det oplagte sted at gøre partnerskabet levende på en måde, folk lægger mærke til, siger han i en pressemeddelelse.

Trøjer, cykler og udstyr har fået et nyt udtryk, når Uno-X Mobility Cycling stiller til start i Danmark Rundt.
Trøjer, cykler og udstyr har fået et nyt udtryk, når Uno-X Mobility Cycling stiller til start i Danmark Rundt. Foto: Uno-X Mobility Cycling

Hos Faxe Kondi ser man den grønne udgave af holdet som en milepæl i samarbejdet.

– Vi aftalte fra begyndelsen, at vi ville skabe noget unikt sammen. At se rytterne stille til start i en særlig Faxe Kondi-udgave er en stolt milepæl og en fantastisk måde at fejre partnerskabet med danske cykelfans på, siger Niels Jørgensen, Head of Sponsorship & Activation hos Royal Unibrew.

Fire af de syv ryttere på holdet er danskere: Henrik Breiner Pedersen, William Blume Levy, Carl-Frederik Bévort og Alexander Kamp.

Den afsluttende etape får desuden en særlig symbolik. Den starter i Køge, få kilometer fra Faxe, hvor Faxe Kondi blev udviklet i 1971, inden rytterne kører mod målstregen i Rødovre.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...