Slagelse skruer op for musikken, når Slagelse Musikhus i samarbejde med den ukrainske forening Lastivka Slagelse inviterer til en dansk-ukrainsk venskabsfest fredag 28. august 2026. Denne dag bliver den femte af i alt seks koncerter spredt over landet, og det populære ukrainske band Skryabin vil sætte tonen.
Arrangementet i Slagelse byder på mere end blot en koncert med Skryabin. Publikum kan se frem til at opleve spil på bandura, den ukrainske nationale stolhed inden for folkeinstrumenter, og traditionelle folkeviser.
Lastivka Slagelse planlægger også at være en del af musikken, idet både voksne og børn fra foreningen vil tage del i festlighederne. Et særligt højdepunkt bliver, når et kor af ukrainske børn inviteres på scenen for at synge sammen med Skryabin.
Skryabin er et af de største ukrainske pop-rock bands gennem tiderne. Siden 1990'erne har de været en uomgængelig del af den musikalske scene i Ukraine og regnes i dag for en ægte institution inden for ukrainsk kultur. Deres musik spiller stadig dagligt i mange ukrainske hjem.
Med sig til Slagelse har Skryabin den anerkendte ukrainske folkesangerinde Galina Bandurova, som ikke blot er kendt for sin stemme, men også for sit spil på bandura.
Den ukrainske forening Lastivka Slagelse vil veksle mellem folkesang og moderne toner, og især med sangen "Spi Sobie Sama" vil de lysne stemningen yderligere op.