Allerød Bio præsenterer nu SeniorBio 2026/2027, hvor voksne filmentusiaster får mulighed for at opleve seks filmformiddage og -eftermiddage. Allerød Bio åbner for billetsalget fredag 14. august klokken 09.00, både på biografens hjemmeside og i forbindelse med forestillinger. Sæsonen rummer plads til 300 billetter per forestilling, og billetsalget fortsætter frem til første forestilling tirsdag 22. september 2026 eller til der ikke er flere billetter.
Medlemskab til SeniorBio giver adgang til alle seks film for 330 kroner og sikrer en fast plads. Biografen viser filmene tirsdag klokken 10.15, onsdag klokken 13.15 og torsdag klokken 10.15. Udvalget byder på både danske og internationale titler, og programmet findes på biografens hjemmeside eller som trykt version på biblioteker og i biografen fra 6. august.
- Vi vil gerne skabe gode filmoplevelser i rolige omgivelser, hvor der også er tid til at mødes og nyde samværet. Caféen åbner 45 minutter før filmstart, så man kan komme lidt i god tid og starte besøget på en hyggelig måde, siger Henning Larsen fra SeniorBio i en pressemeddelelse.
- Vi håber, at mange får lyst til at være med til endnu en sæson med gode film og hyggelige stunder i biografen, slutter Henning Larsen i pressemeddelelsen.