Ægtepar meldes dræbt i luftangreb mod russisk industriby

En beboelsesejendom i den russiske by Rostov ved Don blev i januar ramt af vragrester fra en drone. Et ægtepar har natten til mandag mistet livet som følge af et ukrainsk droneangreb, melder guvernør. (Arkivfoto).

En beboelsesejendom i den russiske by Rostov ved Don blev i januar ramt af vragrester fra en drone. Et ægtepar har natten til mandag mistet livet som følge af et ukrainsk droneangreb, melder guvernør. (Arkivfoto).

Foto: Stringer/Reuters

To personer er blevet dræbt under ukrainske luftangreb i de russiske byer Rostov ved Don og Belgorod, der begge ligger nær grænsen til Ukraine.

Det oplyser regionale myndigheder i Rusland tidligt mandag morgen ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Yderligere 17 personer meldes såret.

I Rostov ved Don, der er et vigtigt knudepunkt for eksport nær Azovhavet, blev et ægtepar dræbt, mens yderligere fem blev såret.

To af de sårede er i kritisk tilstand, skriver Jurij Sljusar, der er guvernør i området, på den krypterede beskedtjeneste Telegram.

Nedfaldende vragrester fra droner udløste desuden brande flere steder og blæste vinduer ud i en beboelsesejendom, tilføjer guvernøren.

I Belgorod blev 12 personer - heriblandt to børn - såret i et droneangreb, som udløste brand i en beboelsesejendom, oplyser de regionale myndigheder mandag ifølge Reuters.

Samtidig melder Ivan Fedorov, der er guvernør i den sydøstlige ukrainske region Zaporizjzja, at et angreb med en præcisionsstyret bombe og droner har dræbt en person og såret yderligere to i byen Zaporizjzja.

Byen Zaporizjzja har de seneste måneder været udsat for omfattende russiske luftangreb, skriver Reuters.

I regionen Sumy, der ligger i det nordlige Ukraine, blev fem personer såret i et natligt angreb med en præcisionsstyret bombe, skriver regionens guvernør, Oleh Hryhorov, på Telegram.

Både Rusland og Ukraine har afvist, at landene målretter deres angreb mod civile.

Krigen i Ukraine, der har været i gang i over fire år, koster et stigende antal civile livet på begge sider af frontlinjerne.

Ukraine har i de seneste måneder skruet op for droneangreb, der rammer olieanlæg og anden infrastruktur dybt inde på russisk territorium.

Det har fået Rusland til at skrue op for angrebene mod Ukraine.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...