Skade bremsede første eventyr - nu skal han spille for Team FOG

Amerikaneren har 120 NCAA-kampe bag sig og nåede sidste år at tage hul på sin professionelle karriere i Finland, inden en skade satte en stopper for opholdet.

Team FOG Næstved har fundet en ny spiller til truppen.

Team FOG Næstved har fundet en ny spiller til truppen.

Foto: Boston College

Team FOG Næstved har hentet den 196 centimeter høje amerikaner Roger McFarlane til den kommende sæson. Det meddeler klubben fredag.

McFarlane er tiltænkt en rolle på wing-positionen og kommer til Næstved efter en collegekarriere, hvor han nåede 120 kampe på NCAA Division I-niveau.

De første tre sæsoner spillede han for Southeastern Louisiana, og især i sin sidste sæson blev han en markant spiller. Her leverede han i gennemsnit 14,8 point og 8,6 rebounds og blev udtaget til et af Southland Conferences All-Conference-hold.

Det førte i 2024 til et skifte til Boston College og den stærke ACC-konference. Her blev det til 29 kampe, heraf 13 fra start, med 5,2 point og 4,9 rebounds i gennemsnit.

Sidste sommer skrev McFarlane sin første professionelle kontrakt med finske Kouvot.

Opholdet blev dog kortere end planlagt. Amerikaneren nåede seks ligakampe med 10,8 point og 7,0 rebounds i gennemsnit, inden en skade sendte ham ud på sidelinjen. I november blev kontrakten ophævet i enighed, så McFarlane kunne rejse hjem til USA og gennemføre sin genoptræning.

Nu fortsætter karrieren i Næstved.

- Vi leder efter spillere, der passer til den måde, vi ønsker at spille på i Team FOG. Vi vil have spillere med størrelse, alsidighed og en stærk mentalitet, og Roger passer rigtig godt ind i den profil. Han kan spille flere positioner, han kan forsvare flere pladser, og han giver os endnu en spiller, der kan påvirke kampen i begge ender af banen, siger direktør Andreas Larsen.

McFarlane selv ser frem til at komme til Danmark.

- Jeg kommer med stor energi og vil gøre alt for at hjælpe holdet med at vinde kampe og nå vores mål, siger han.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...