Spejdere bygger Danmarks femtestørste by og samles på lejr

Hedeland ved Roskilde på Sjælland bliver i denne uge omdannet til en spejderby med over 30.000 indbyggere

Spejdere og frivillige lægger sidste hånd på at lave en stor by til Spejdernes lejr. Her bygges en bro over et af de fredede diger på Hedeland. (PR-foto).

Spejdere og frivillige lægger sidste hånd på at lave en stor by til Spejdernes lejr. Her bygges en bro over et af de fredede diger på Hedeland. (PR-foto).

Foto: Foto: Andreas Thørring Bastrup / Spejdernes Lejr/Free

Mere end 30.000 spejdere og frivillige fra Danmark og udlandet ankommer lørdag til Hedeland Naturpark for at deltage i Nordens største spejderlejr.

Det skriver Spejdernes Lejr i en pressemeddelelse.

4000 af deltagerne er internationale og kommer fra 32 forskellige lande. De skal være i Danmark til 26. juli, hvor lejren lukker.

De mange spejdere får et område på størrelse med 188 fodboldbaner at boltre sig på. Spejderlejren svarer til Danmarks femtestørste by med eget lejrhospital, et supermarked og restauranter.

Det er fjerde gang, at Spejdernes Lejr løber af stablen. Første gang var i 2012, mens de mange spejdere senest blev samlet i 2022.

Alderen på deltagerne spænder bredt. Den yngste er to måneder gammel, mens den ældste deltager er en frisk person på 83 år. Gennemsnitsalderen er 13 år, mens 26 spejdere kan fejre 18-års fødselsdag under spejderlejren.

For at få det hele til at løbe rundt er der hentet hjælp ind i form af 3500 frivillige.

Nogle af dem skal lave mad til deltagerne. Spejderlejren oplyser, at maden på lejren primært er vegetarisk, og at der skal laves i alt 750.000 måltider.

Hvor mange af de måltider der er havregrød, er uvist. Men lejren oplyser, at der er købt knap syv ton havregryn til spejderne, som skal fortæres i løbet af den næste uge.

Kæmpe begivenhed opfordrer deltagere: Kør uden om dette sted

Læs også

Frivillige elektrikere monterer eltavler. Det giver strøm til toiletter, bade og alt det andet, der skal fungere på lejren. Foto: Markus Bing
Frivillige elektrikere monterer eltavler. Det giver strøm til toiletter, bade og alt det andet, der skal fungere på lejren. Foto: Markus Bing Foto: Markus Bing / Spejdernes Lejr 2026
Hvis man har kunnet lide varme sommerdage og -aftener, har vilkårene været perfekte ved opbygningen af den store spejderby.
Hvis man har kunnet lide varme sommerdage og -aftener, har vilkårene været perfekte ved opbygningen af den store spejderby. Foto: Kristian Sørensen / Spejdernes Lejr 2026
De seneste par uger er byen skudt op, og under opbygningen har beredskabet været på plads.
De seneste par uger er byen skudt op, og under opbygningen har beredskabet været på plads. Foto: Christian Bundgaard/Spejdernes Lejr 2026
En fortrop fra Nørreå Gruppe, Viborg er i fuld gang med at pionere indgangsportal.
En fortrop fra Nørreå Gruppe, Viborg er i fuld gang med at pionere indgangsportal. Foto: Christian Bundgaard / Spejdernes Lejr 2026
En gruppe af frivillige fra flere forskellige grupper nyder solnedgangen fra toppen af skibakken.
En gruppe af frivillige fra flere forskellige grupper nyder solnedgangen fra toppen af skibakken. Foto: Christian Bundgaard / Spejdernes Lejr 2026
Med temperaturer omkring de 30 grader har der været brug for at blive kølet af.
Med temperaturer omkring de 30 grader har der været brug for at blive kølet af. Foto: Heine Dransfeldt / Spejdernes Lejr 2026
Eventyrsport er i gang med at sætte deres butik op på spejdertorvet, de er gået i gang med at sætte vare på hylderne.
Eventyrsport er i gang med at sætte deres butik op på spejdertorvet, de er gået i gang med at sætte vare på hylderne. Foto: Kristian Madsen / Spejdernes Lejr 2026
En frivillig cykler på lejrpladsen i Hedeland. Da området er stort, bruger mange frivillige cyklen til hurtigt at komme mellem de forskellige arbejdsområder på Spejdernes Lejr 2026.
En frivillig cykler på lejrpladsen i Hedeland. Da området er stort, bruger mange frivillige cyklen til hurtigt at komme mellem de forskellige arbejdsområder på Spejdernes Lejr 2026. Foto: Katja Eriksen / Spejdernes Lejr 2026
Beredskabet har deres egen vagtcentral i byen.
Beredskabet har deres egen vagtcentral i byen. Foto: Kristian Madsen /Spejdernes Lejr 2026
De frivilige opmåler lejrpladser til familieljeren.
De frivilige opmåler lejrpladser til familieljeren. Foto: Markus Bing/Spejdernes Lejr 2026
Frivillige fra underlejren Skoven maler vartegn til underlejrens torv på Spejdernes Lejr 2026 i Hedeland. Torvet bliver et centralt samlingssted, hvor underlejrens særlige udtryk og fællesskab kommer til live.
Frivillige fra underlejren Skoven maler vartegn til underlejrens torv på Spejdernes Lejr 2026 i Hedeland. Torvet bliver et centralt samlingssted, hvor underlejrens særlige udtryk og fællesskab kommer til live. Foto: Katja Eriksen / Spejdernes Lejr 2026
Der bygges overgang over veteranbanen i underlejr Skoven, så man kan passere sikkert.
Der bygges overgang over veteranbanen i underlejr Skoven, så man kan passere sikkert. Foto: Christian Bundgaard /Spejdernes Lejr 2026

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...