Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) varsler skybrud og torden over det meste af landet fra søndag eftermiddag og frem til mandag aften.
Det skriver instituttet på sin hjemmeside.
Søndag vil i første omgang byde på varmt og solrigt vejr, hvorefter de første tordenbyger vil vokse frem over Sjælland i løbet af eftermiddagen, lyder det.
Bygerne vil i løbet af natten brede sig mod syd og vest, og forventningen er, at kraftige tordenbyger over Kattegat vil trække ind over Østjylland.
Mandag morgen vil det meste af landet være præget af både torden og regn.
Det lyder dog, at skybruddene vil forekomme lokalt.
Det er på nuværende tidspunkt for tidligt at sige, hvor de kommer til at ramme.
Umiddelbart er det kun det nordlige og vestlige Jylland, der går fri for både regn- og tordenbyger.
Et skybrud er karakteriseret ved, at der falder mindst 15 millimeter regn i det samme område inden for en halv time.
Det lyder desuden i DMI's varsel, at der i forbindelse med kraftige tordenbyger kan falde mellem 15 og 25 millimeter regn på 30 minutter.
Bygerne kan være ledsaget af hagl og kraftige vindstød.
Regn og torden ventes at aftage i løbet af mandag – først fra nord og hen ad aftenen også i den sydlige del af landet.
Det ustadige vejr skyldes et lavtryk, der søndag bliver dannet over det sydlige Skandinavien.
Meldingen fra DMI er, at det umiddelbart bliver en kort affære.
Tirsdag ser det ud til, at det solrige vejr vender tilbage med temperaturer op mod 28 grader.
Det solrige vejr og de varme temperaturer ventes at fortsætte ugen ud, og der er chancer for op mod 30 grader.
Alle dage bliver det varmest i Jylland.
Det lyder dog, at der også fredag og lørdag kan være risiko for regn og torden og muligvis faldende temperaturer.
RITZAU