Lokale spejdere skal med på Nordens største spejderlejr denne sommer

Sådan så det ud, da der i 2022 blev holdt Spejdernes Lejr i Hedeland. Nu vender spejderne tilbage, og spejdere fra de lokale korps i Kalundborg er også med.

Sådan så det ud, da der i 2022 blev holdt Spejdernes Lejr i Hedeland. Nu vender spejderne tilbage, og spejdere fra de lokale korps i Kalundborg er også med.

Foto: Jens Wollesen

Når 30.000 spejdere fra hele Danmark i uge 30 sætter kursen mod Hedeland Naturpark nær Hedehusene, er spejderkorpsene fra Kalundborg Kommune også repræsenteret.

Det Danske Spejderkorps, De Grønne Pigespejdere og KFUM-Spejderne i Kalundborg Kommune skal alle med på Spejdernes Lejr 2026, der er Nordens største spejderlejr.

- De fleste af os skal være afsted i en hel uge fra lørdag den 18. juli til søndag den 26. juli. De mindste spejdere - mini'erne og mikro'erne - er dog afsted i lidt kortere tid og tager hjem om onsdagen. En hel uge ville være for meget for dem, men så får de en smagsprøve på lejren og en oplevelse af, hvordan det er at være afsted, siger Lisbet Andersen fra DDS Esbern Snare Kalundborg.

Forberedelserne til spejderlejren er allerede i fuld gang, for det er sin sag at pakke til en så stor lejr. Der skal være varmt tøj til kølige aftener, regntøj til uforudsigeligt vejr, gode vandresko, sovepose, liggeunderlag og selvfølgelig uniform og spejdertørklæde. Praktiske ting som lommelygte, drikkedunk og spisegrej skal der også være plads til i rygsækken.

- Mindst lige så vigtigt er det, hvad der ikke skal med. Der er for eksempel ikke elstik i teltene, så elektronikken må blive derhjemme, siger Lisbet Andersen.

Spejdernes Lejr holdes kun hvert fjerde år, så det er noget, man ser frem til ude i de enkelte spejdergrupper.

- Det er altid en kæmpe oplevelse og noget, alle ser frem til med spænding, siger Lisbet Andersen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...