Aphaca gik hele planken ud på Orange Scene ifølge anmelder

Berlingskes anmelder er kritisk over for det sene starttidspunkt for Aphacas første koncert på Orange Scene

Natten til lørdag spillede det danske band Aphaca på Roskilde Festivals Orange Scene.

Natten til lørdag spillede det danske band Aphaca på Roskilde Festivals Orange Scene.

Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Det danske band Aphaca kunne natten til lørdag stille sig op på Roskildes største scene, Orange.

Og det slap de generelt godt fra, når man spørger de danske mediers anmeldere.

Dog havde Berlingskes anmelder håbet på mere, selv om avisen giver koncerten fire ud af seks stjerner.

- Nuvel, forsanger Rumle Kærså og resten af bandet gjorde, hvad de kunne for at leve op til nattens forventninger, der set i bakspejlet måske var for høje. Sikkert er det, at Aphaca ikke skabte et koncertminde for livet, skriver anmelderen.

Ifølge kulturmediet Soundvenue er det unge band på mange måder stadig et gymnasieband.

Men det er der noget smukt over, mener anmelderen, der giver gruppen fire ud af seks stjerner med på vejen.

- Aphaca ved godt, at deres tekstunivers kan fremstå decideret naivt, men de går hele planken ud, så man som publikum tør være med til at omfavne lyrikken, lyder det i anmeldelsen.

Hos Politiken er der masser af ros at hente for, hvad avisens anmelder kalder en monumental og dybt generøs rockkoncert.

- Musikalsk lod de guitar, keyboard, bas og trommer svæve langt væk. Det var maksimalistisk og spillevende. Og så lød de fuldkommen som sig selv, skriver anmelderen og kvitterer med fem ud af seks hjerter.

Det er andet år i træk, at det populære danske band gæster Roskilde Festival.

Det var oprindeligt planen, at Aphaca skulle debutere på Roskilde sidste år som en del af First Days-programmet, hvor musikere spiller, inden det officielle musikprogram begynder.

Men bandet blev hurtigt rykket op til Arena, der er festivalens næststørste scene.

Allerede længe inden koncertens start sidste sommer var teltet stopfyldt med mennesker, skrev Jyllands-Posten, som noterede, at der selv var mennesker på taget af toiletvognene.

Berlingskes anmelder kritiserer, at bandets andet besøg på Roskilde Festival først startede klokken 01.00 natten til lørdag. Anmelderen mener, at Aphaca kunne have trukket flere publikummer med en anden placering.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...