Koncert blev stoppet efter en halv time - band spillede for højt

Afbrydelse kædes sammen med Gorillaz' koncert på Orange Scene.

Der var godt fyldt foran Orange Scene, da Gorillaz spillede torsdag aften. Samtidig var Uncle Acid & The Deadbeats i gang på Lagune.

Der var godt fyldt foran Orange Scene, da Gorillaz spillede torsdag aften. Samtidig var Uncle Acid & The Deadbeats i gang på Lagune.

Foto: Lars Ahn Pedersen

Mens Gorillaz spillede på Orange Scene, gik et andet britisk band, Uncle Acid & The Deadbeats, i gang med deres koncert på Lagune, men det blev en kortvarig fornøjelse.

Webmediet Devilution og bloggen Blastbeast, der dækker hård rock og metal, skriver begge på Facebook, at koncerten med Uncle Acid & The Deadbeats blev afbrudt efter blot en halv time.

"Bandet forsvandt pludselig ud i siden af scenen efter den nye sang, 'Don't Let It Control You', og herefter kom en repræsentant fra Roskilde på scenen og mumlede en obskur forklaring om "reasons beyond our control". Bagefter gik Kevin "Uncle Acid" Starrs dog frem til mikrofonen og sagde "apparently we were too loud!", inden han og bandet undskyldte og forlod scenen...," skriver Devilution.

Begge medier kæder afbrydelsen sammen med Gorillaz' koncert på Orange Scene, der begyndte et kvarter før Uncle Acid & The Deadbeats'.

Hovednavn var utilfreds

Gorillaz' frontfigur Damon Albarn kommenterede faktisk under koncerten, at han kunne høre musikken fra Lagune, der ikke ligger langt fra Orange Scene, og lod til at føle sig generet af det.

"En forklaring må være på sin plads! Ingen undskyldning for at stoppe den vigtigste koncert for rock/metal folket før tid! Det her var 'vores' headliner! Absolut skandaløst! Det hører ingen steder hjemme! Fuck Gorillaz! Roskilde Festival - hvor vigtig er Damon Albarn for jer??" skriver Blastbeast.

På Instagram findes en video, der viser det øjeblik, hvor en repræsentant fra Roskilde Festival fortæller, at koncerten ikke kan fortsætte. Publikum reagerer med buhråb og strakte langefingre.

I kommentarerne kan man læse, at dem, der var til stede, ikke syntes, der blev spillet højere end normalt, og en skriver, at han faktisk valgte at tage sine ørepropper ud.

Omvendt skriver andre, som stod til Gorillaz-koncerten i den side nærmest Lagune, at de tydeligt kunne høre den anden koncert.

Vinden får skylden

Roskilde Festival udsendte fredag følgende udtalelse:

"Vi var desværre nødt til at stoppe koncerten med Uncle Acid & The Deadbeats på Lagune i går (torsdag, red.). Det er en utrolig uheldig situation for alle berørte. Vi beklager skuffelsen både for vores deltagere og artisterne, som alle havde set frem til en fantastisk oplevelse.

Årsagen var et samspil mellem vindforholdene og de tekniske forhold, som påvirkede lydafviklingen på en uhensigtsmæssig måde. Når man afvikler en stor livebegivenhed udendørs, kan skift i vejr og vind skabe udfordringer.

Vejrudsigten peger på fortsat blæsende forhold i dag (fredag, red.), og derfor har vi valgt at foretage en række programændringer og rokader for at mindske risikoen for lignende situationer resten af dagen. Det gør vi for at sikre de bedst mulige oplevelser for både deltagere og artister."

En af ændringerne var, at koncerten med Los Thuthanaka blev flyttet fra Lagune til Fauna klokken 21. Duoen skulle oprindeligt have spillet på Lagune klokken 22 samtidig med hovednavnet Jennie på Orange Scene.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...