Kun iført kropsmaling og sko stillede 32 deltagere torsdag eftermiddag til start ved det traditionsrige nøgenløb på Roskilde Festival.
Mange festivalgæster trodsede regnen og heppede, da løberne gennemførte to runder på den omkring 500 meter lange bane gennem campingområdet "Dream City".
Selv om løbet blev en våd affære, og flere af deltagerne undervejs måtte overgive sig til det tilsyneladende glatte græs, tog det ikke lang tid, før de to vindere kunne kåres.
Og vinderne er...
Årets kvindelige vinder blev 24-årige Lin fra Nordsjælland, mens 23-årige Aslak blev den mandlige.
Begge modtager foruden titlen også en billet til næste års festival.
Aslak, der oprindeligt er fra Roskilde, fortæller efter sejren, at der var hård konkurrence.
Han hylder samtidig fællesskabet, som deltagerne fik skabt imellem sig.
- Det betyder virkelig meget. Roskilde er mere end bare at sidde i sin camp og blive fyldt med en bong, siger han med rusten stemme til den fremmødte presse.

Nøgenløbet har været en fast tradition på Roskilde Festival siden 1998.
Det var i mange år Roskilde Festivalradio, der stod for at arrangere løbet, men i 2014 blev arrangementet sløjfet på grund af manglende bemanding.

Løbet genopstod dog allerede samme år i "Dream City", hvor flere lejre gik sammen om at arrangere løbet - og her har det været afholdt lige siden.
RITZAU