30.000 mennesker samles i kæmpe naturområde: - Jeg glæder mig helt vildt

Tusindvis af spejdere fra hele verden samles i Hedeland til Spejdernes Lejr 2026, hvor fællesskab og oplevelser venter.

Sådan så det ud ved Spejdernes Lejr i 2022.

Sådan så det ud ved Spejdernes Lejr i 2022.

Foto: Lars Blomgren Andersen/Spejdernes Lejr

Når 30.000 mennesker indtager et kæmpe naturområde opstår der grobund for fællesskab, glæde og masser af gode oplevelser. 

For anden gang afholdes Spejdernes Lejr i Hedeland, hvor det enorme naturområde nærmest omdannes til en hel by på omkring 75 hektar, svarende til omkring 100 fodboldbaner. 

Den 18. juli ankommer spejdere fra både hele Danmark og hele verden til Hedeland og ni dage med masser af lejrstemning, udfordringer og fællesskab på tværs af grænser, alder og spejderkorps. 

18-årige Marcus Hedensted fra Slagelse er spejderambassadør hos Foreningen Spejdere og har været spejder i 12 år. Han ser frem til lejren og glæder sig med egne ord helt vildt.

- Jeg forventer en uge fyldt med oplevelser, nye venskaber og masser af grin. Noget af det bedste ved en spejderlejr er, at man møder mennesker fra hele landet og i dette tilfælde også fra andre dele af verden, som deler den samme interesse. Jeg ved, at jeg kommer hjem med nye venner, siger Marcus Hedensted, der roser Hedeland som lokation for spejderlejren. 

Marcus Hedensted er spejderambassadør og deltager i Spejdernes Lejr.
Marcus Hedensted er spejderambassadør og deltager i Spejdernes Lejr. Foto: Privatfoto

Han mener, at det store naturområde giver mange muligheder for aktiviteter og oplevelser. 

- Men for mig er det faktisk ikke stedet, der er det vigtigste. Det er menneskerne og oplevelserne sammen, der gør Spejdernes Lejr helt speciel, siger Marcus Hedensted, der også var med til Spejdernes Lejr i 2022, der ligeledes var i Hedeland.

Der var fyldt med spejdere til afslutningslejrbålet på Spejdernes Lejr i 2022.
Der var fyldt med spejdere til afslutningslejrbålet på Spejdernes Lejr i 2022. Foto: Spejdernes Lejr/Johny Kristensen

Hvad er det, spejderbevægelsen kan og har af betydning for børn og unge i Danmark?

- For mig er spejder et sted, hvor alle hører til. Det er ligegyldigt, om du er den, der altid rækker hånden op i skolen, eller den, der helst står lidt i baggrunden. Her er der plads til alle, og alle har noget at byde ind med. Jeg synes, det er noget af det mest særlige ved spejderbevægelsen, at man bliver en del af et fællesskab, hvor man bliver set, accepteret og får lov til at udvikle sig i sit eget tempo, siger Marcus Hedensted. 

Del tips og historier

Del dine historie og tips til Spejdernes Lejr med redaktionen: taastrup.red@sn.dk

Masser af kompetencer

Ved siden af store oplevelser og fællesskaber har Marcus Hedensted også lært en masse ved at være engageret i spejderbevægelsen.

- Spejderlivet har lært mig rigtig meget, som jeg tager med mig videre i livet. Man lærer at tage ansvar, samarbejde og turde gå forrest, når der er brug for det. Samtidig lærer man at klare udfordringer selv, men også at huske, at man er en del af et fællesskab, hvor vi hjælper hinanden, siger han og fortsætter.

- Det er nogle kompetencer, jeg ved, at man kan få glæde af resten af livet både i uddannelse, på arbejde og bare generelt i livet, siger han. 

Beredskabschef Dennis Ottosen hos Beredskab 4K, fortæller, at man klar til at tage imod spejderne.
Beredskabschef Dennis Ottosen hos Beredskab 4K, fortæller, at man klar til at tage imod spejderne. Foto: Kasper Ellesøe

Fokus på brandsikkerhed

Udover de 30.000 deltager forventes også op mod 60.000 gæster. Når så mange mennesker samles i et naturområde midt om sommeren, hvor det kan være tørt og varmt, står brandvæsnet også klar, fortæller Dennis Ottosen, beredskabschef i Beredskab 4K.

For fire år siden var det tørt, da Spejdernes Lejr fandt sted, og det kan det også være i uge 30, når lejren finder sted. 

- Vi glæder os til, at spejderne kommer og til at huse dem i Hedeland. Vi har en daglig koordinering, mens lejren står på i forhold, hvor tørt der er, og sikkerheden omkring det at lave bål og bruge åben ild, siger Dennis Ottosen.

Spejdernes Lejr

Lejren afholdes fra lørdag den 18. juli til søndag den 26. juli.

Der forventes at deltage 30.000 danske og internationale spejdere.

Alle spejderkorps og grupper er med: KFUM Spejderne, De Grønne Pigespejdere, De Gule Spejdere og spejdere fra det Danske Spejderkorps.

3500 frivillige er med til at planlægge, opbygge og afvikle lejren.

Lejren dækker cirka 75 hektar – svarende til omkring 100 fodboldbaner

Det er fjerde gang, Spejdernes Lejr afholdes. Anden gang den afholdes i Hedeland. Lejren afholdes hvert fjerde år.

På lejren laver alle deres mad over bål og sover i telte.

Lejrens tema er: Alle ind i fællesskabet

Kilde: Spejdernes Lejr

Lokale spejdere ser frem til kæmpelejr

Fra Høje-Taastrup Kommune, som er den ene af to værtskommuner sammen med Roskilde, deltager omkring 275 spejdere fra de forskellige spejderkorps. Jess Madsen er spejderleder for Sct. Pauls Gruppe i Taastrup og talsmand for spejderne i Høje-Taastrup Kommune. Han ser frem til endnu en Spejdernes Lejr på hjemmebane.

- Det er kæmpe stort, og det er lige i vores baghave. Vi er glade for, at politikerne har bakket op, siger Jess Madsen.

Efter Spejdernes Lejr i 2022 har de forskellige spejdergrupper i Høje-Taastrup Kommune fået et bedre sammenhold og kender nu hinanden endnu bedre. 

- Der er super god stemning, og vi har holdt en masse møder, så der er et kanon godt samarbejde, hvor vi blandt andet laver flere ture sammen og hjælpe hinanden, siger Jess Madsen. 

Selv har han været spejder i over 40 år, og han ser frem til Spejdernes Lejr.

Vil du besøge Spejdernes Lejr?

Alle er velkommen til at besøge lejren. Der er gratis adgang, og der kan købes mad og drikke på Torvet på lejren, hvor der er boder og spejdersupermarked. Ellers kan man tage madpakker med og slå sig med på lejren.

Man kan selv bestemme, hvornår man vil besøge lejren. En god bud er dog søndag den 19. juli, hvor der om aftenen holdes et forrygende åbningslejrbål for gæster og alle lejrens 30000 spejdere ved skibakken.

Gode råd:

Afstande
Lejren dækker et stort område og der kan være langt rundt på lejren. Afsæt derfor god tid til at bevæge dig fra fx gæsteparkeringen til lejren og fra lejrens torv til lejrpladserne. Fornuftigt fodtøj og klapvogne kan være en fordel.

Vejret
Hele lejren foregår udendørs. Husk derfor at tjekke vejret inden dit besøg. Høj sol kan kræve kasket og solcreme, mens regn inviterer til regntøj og gummistøvler. Stierne bliver bløde i vådt vejr og støvede i tørt vejr.

Kilde: Spejdernes Lejr

Hvad ser du mest frem til?

- Det fedeste er at give børnene nogle fælles oplevelser og lade dem mærke, at de ikke er alene, men er en del af et stort fællesskab med over 50 millioner spejdere på verdensplan. Her går vi ind for et godt kammeratskab uden mobning, siger Jess Madsen. 

- Jeg glæder mig helt vildt meget. Det er fedt at kunne give noget til børnene, siger han. 

Birk fra Sct. Paul Spejdergruppe laver Snobrødsdej.
Birk fra Sct. Paul Spejdergruppe laver Snobrødsdej. Foto: Jess Madsen

Der er over 300 aktiviteter i løbet af ugen udover de mange snobrød, der angiveligt bliver bagt. Blandt aktiviteterne kan spejderne blandt andet overnatte i Roskilde Domkirke, lave yoga, dyste i forskellige konkurrencer, klatre, prøve svævebaner og meget mere.

- Jeg glæder mig også til de mere end 300 skøre, overraskende, udfordrende og lærerige aktiviteter, der kommer til at være på lejren, siger Jess Madsen.

Spejdernes Lejr begynder den 18. juli og slutter søndag den 26. juli. 

Sådan ser kortet over Spejdernes Lejr 2026 ud.
Sådan ser kortet over Spejdernes Lejr 2026 ud. Foto: Illustration: Spejdernes Lejr 2026

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...