Når vestegns-dronningen Tessa fredag indtager Orange Scene, skulle hun - åbenbart - have haft besøg på scenen af den kontroversielle norske gruppe Roc Boyx. Sammen har de netop udgivet nummeret 'Backshots.'
Men sådan bliver det ikke.
Ifølge norske vg har Roskilde Festival åbenart været så bekymrede for deres optræden, at den nu er afblæst.
Planen for Roc Boyz’ Roskilde-debut blev angiveligt lagt allerede i begyndelsen af april - ifølge VG på initiativ fra det danske kontor hos Tessas bookingbureau, United Stage.
For nylig kom der imidlertid en kontramelding fra bureauet, skriver vg. I mellemtiden var der nemlig tilsyneladende sket noget:
'Vi er nødt til virkelig at tage festivalens bekymringer alvorligt, hedder det ifølge medier i en e-mail sendt til flere i Roc Boyz’ bagland.
'Vi må tage dem i betragtning, da dette er en af vores største og mest ikoniske festivaler i Danmark, står der videre i mailen, som VG har set.
Dagbladet har tirsdag forsøgt at få en kommentar fra Roskilde Festival om, hvorvidt det er korrekt, at Roc Boyz ikke er velkomne - og i givet fald hvorfor.
Festivalen er vendt tilbage med dette svar:
'Roc Boyz har ikke været bekræftet til Roskilde Festival 2026. Festivalen har heller ikke haft en dialog med bandet om en optræden på årets festival,' hedder det i et svar, hvor der henvises til Tessas management for spørgsmål, der vedrører gæsteoptrædender til Tessas koncert.
Dagbladet har derpå opfølgende spurgt, om Roskilde Festival har haft en dialog med Tessas management om det betimelige i en gæsteoptræden fra Roc Boyz.
Dette ønsker Roskilde Festival ikke at kommentere men henviser i stedet til Tessas management.
Tessa selv har i et opslag på Instagram ifølge Politiken konstateret, at 'det er og har altid været mit show og min beslutning.
Samme udmelding henviser Roskilde Festival til i svaret, hvor de afviser at kommentere yderligere.
Af opslaget fremgår det dog fortsat ikke, om Roskilde Festival via Tessas management har udtrykt bekymring over en eventuel gæsteoptræden fra nordmændene - og om dette har været medvirkende til beslutningen.
Dagbladet arbejder på at få en kommentar fra Tessas bookingbureau United Stage.
Kender du dem ikke? Derfor er Roc Boyz kontroversielle
April 2022: Udgiver «Creem» med omkvædet «Vi tager kokain og alle slags drugs». Bandets mest populære nummer med over 43 mio. afspilninger på Spotify.
August 2023: Viser pornofilm på storskærm under koncerter på flere festivaler.
September 2023: Lægger video på Snapchat, hvor de trækker stik ud af en lavvo sat op foran Stortinget af samiske Fosen-aktivister.
Juli 2024: Uddeler «snifferør» til et dusin tilskuere på Stavernfestivalen.
Juli 2025: Introduceres på Stavernfestivalen af daværende Højre-leder Erna Solberg – ved en koncert, hvor der senere vises grafik af Solberg, der sluger piller.
Maj 2026: Morten Undheim Lutnæs oplyser, at han er taget med ulovlige «morskabs-ting» på festival i Malmö. VG får bekræftet, at svenske Kronofogden har inddrevet næsten 50.000 kr. på vegne af politiet.
Juni 2026: Viser video på storskærm, som mange opfatter som et spil, hvor samer bliver slået og sparket, under koncert i Umeå (Sápmi). Spillet bruges også i en promovideo for en koncert i Oslo Spektrum 6. februar 2027 (samernes nationaldag), som ifølge arrangøren blev udsolgt på ét minut.
Juni 2026: Får turnébussen ransaget af politiet i Umeå på mistanke om narkotika. Ingen beslag, men der tages urinprøver af flere personer. Bandet spiller samtidig koncert og deler video fra ransagningen på Snapchat.
