Der er kommet nye profiler ind i Fonden Roskilde Festivals bestyrelse.
Der er kommet nye kræfter til i Fonden Roskilde Festivals bestyrelse. Thomas Hofman-Bang overtager formandsposten i Fonden Roskilde Festival efter Christian Folden Lund, som er udtrådt af bestyrelsen.
Til daglig er Thomas Hofman-Bang direktør i Industriens Fond og har mere end 30 års erfaring fra ledelse, bestyrelsesarbejde og rådgivning i danske og internationale virksomheder. Han har været medlem af bestyrelsen i Foreningen Roskilde Festival siden 2021, men indtræder nu i stedet som formand for Fonden Roskilde Festival.

Samtidig træder Rasmus Feldthusen ind som nyt medlem. Han er professor i formueret ved Københavns Universitet og har erfaring med fondsledelse og governance. Han er desuden næstformand i Komitéen for god Fondsledelse og har gennem en årrække haft ledende roller i en række almennyttige og erhvervsdrivende fonde.B
Bestyrelsen består herefter af Thomas Hofman-Bang (formand), Martin Høyer-Hansen (næstformand), Lærke Hein og Rasmus Feldthusen.