Samira Nawa overtager et område, hvor der er masser af tage fat på.
Sådan lyder redaktionen fra Dansk Fjernvarme, der er branche- og interesseorganisation for cirka 380 forsyningsselskaber landet over.
Dansk Fjernvarme hilser det nye ministerhold velkommen og ser frem til et godt og tæt samarbejde de kommende år, hvor der skal arbejdes for den grønne omstilling, klimaet og forsyningssikkerhed for energi- og varmesektoren.
- Nu kan vi sige stort tillykke til det samlede ministerhold. Og ikke mindst et stort tillykke til den nye klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa, som jeg og Dansk Fjernvarme flere gange har haft fornøjelsen af at samarbejde med. Samira har et solidt kendskab til energi- og varmesektoren, dens udfordringer og dens potentiale. Jeg ser meget frem til et fortsat godt og givende samarbejde.
Efter rekordlange forhandlinger og en stadig udfordrende geopolitisk situation, er der nok at tage fat på for den nye minister på energi- og forsyningsområdet, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Der ligger allerede aktuelle dagsordener på ministerbordet om elnettet og gasudfasningen.
- Vi har fået høje, grønne og nødvendige ambitioner, og der er dermed også nok at tage fat på som ny minister for energi- og varmesektoren. Der skal styr på udfordringerne i elnettet, så vi kan komme videre med en klog elektrificering og sikre forsyningssikkerhed. Vi skal have udfaset den fossile gas i den private rumopvarmning, så vi rammer et grønt gaskryds i 2030 sådan som det også har været aftalt politisk. Samtidig skal vi nå klimamålet for 2030 og regeringens nye klimamål om 85% reduktion i 2035 gennem blandt andet CO2-fangst på affaldsenergi- og kraftvarmeanlæg, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.