Nyt fælles beredskab på vej

Beredskabspumpe i Solrød, der er en del af kommunens kystsikring.

Beredskabspumpe i Solrød, der er en del af kommunens kystsikring.

Foto: Forstas

Solrød Kommune går sammen med Køge og Stevns om at etablere et fælles beredskab fra 1. januar 2027. Målet er at skabe et stærkere og mere robust beredskab, der kan håndtere både hverdagens hændelser og større kriser.

Det kommende fælles beredskab får navnet Brand & Redning Køge-Solrød-Stevns, og navn og logo er nu godkendt i alle tre kommuner. I Solrød Kommune besluttede byrådet allerede i november 2025 at etablere et samordnet beredskab sammen med Køge og Stevns kommuner.

For Solrød Kommune er det et naturligt næste skridt i et samarbejde, der allerede har fungeret godt i mange år.

- Vi har været rigtig glade for det beredskabssamarbejde, vi allerede har med Køge og Stevns. Som en mindre kommune kan vi ikke løfte alle dele af et moderne beredskab alene. Derfor står vi stærkere, når vi samarbejder med vores naboer og samler kræfterne i én fælles organisation, siger borgmester Emil Blücher.

Navn og logo er godkendt i alle tre kommuner.
Navn og logo er godkendt i alle tre kommuner. Foto: Presse

Har hjulpet hinanden

De tre kommuner har i flere år delt beredskabschef og indsatsledere og hjulpet hinanden ved større eller særligt krævende hændelser. Det gælder blandt andet situationer, hvor der er behov for ekstra mandskab, specialudstyr eller flere samtidige udrykninger.

I dag varetages beredskabsopgaven for de tre kommuner af Brand og Redning Køge, mens kommunerne hver især har kontrakter med Falck om det operative beredskab. Med det nye fælles selskab samles samarbejdet i en fælles organisation med én ledelse og en fælles beredskabskommission.

Hvis den endelige selskabsdannelse godkendes som planlagt, træder Brand & Redning Køge-Solrød-Stevns i kraft den 1. januar 2027. Selskabsdannelsen afventer Ankestyrelsens godkendelse.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...