Claus Henriksen om Michelin-stjerner: Vi går efter det, hvor vi har hjertet med

Mandag aften er der uddeling af Michelin-stjerner i Tivoli. Sidste år fik den ene af Odsherreds to Michelin-restauranter den grønne stjerne. Men områdets anden Michelin-restaurant forventer trods en bæredygtig tilgang og arbejdet med lokale råvarer ikke at få den.

Michelin-manden fandt i 2025 vej til Odsherred. Mandag aften kan man finde ham i Tivoli i anledning af The Michelin Guide Ceremony Nordic Countries 2026

Michelin-manden fandt i 2025 vej til Odsherred. Mandag aften kan man finde ham i Tivoli i anledning af The Michelin Guide Ceremony Nordic Countries 2026

Foto: Pipaluk Balslev

Der var lagt an til den helt store fest, da flere hundrede mennesker i juni sidste år var samlet på den nyrenoverede Annebjerggård i anledning af, at de nordiske Michelin-stjerner skulle uddeles. Geopark Odsherred var vært, og områdets to Michelin-restauranter, Mota og Dragsholm Slot Gourmet bibeholdt hver deres ene stjerne. Dragsholm Slot blev dertil tildelt den grønne stjerne, som gives til restauranter, der arbejder bæredygtigt og med lokale råvarer. 

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...