Sjælland ramt af jordskælv

Et jordskælv, der måler 3,9 på Ricterskalaen, har ramt Sjælland. Ifølge EMSC og GEUS har epicenteret været i vandet ude for Køge.

- Jeg kan bekræfte, at der har været jordskælv ved Køge, siger Trine Dahl-Jensen, der er jordskælvsekspert og seismolog ved GEUS.

Det siger hun til Sjællandske Nyheder.

Mange steder fra Sjælland meldes der om rystende huse ved et skælv, der varede flere sekunder omkring klokken 16.14.  Borgere melder om rystende senge, dirrende varmeapparater og ting, der er faldet ned fra reoler.

En video fra en familie i Køge viser, hvordan de reagerede med chok, da jordskælvet pludselig overraskede dem.

Lektor Bo Holm Jacobsen, der forsker på Institut for Geoscience ved Aarhus Universitet forklarer til Ritzau, at der formentlig er sket et "lille brud" et godt stykke under jordoverfladen under Køge Bugt, hvilket har resulteret i et jordskælv i Danmark.

Læs også

Han forklarer, at det sandsynligvis er en tektonisk plade, der har slået revne.

Du kan følge udviklingen i livebloggen herunder.

Har du fotos, video eller viden om jordskælvet er du velkommen til at kontakte redaktionen på forsiden@sn.dk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...