Anbragt i detentionen efter at have knust rude i 7-Eleven

Jernbanegade i Roskilde ved nattetid.

Jernbanegade i Roskilde ved nattetid.

Foto: Steen Østbjerg

Weekendens fine forårsvejr betød, at der var mange mennesker i byen, også efter mørkets frembrud. Det gav anledning til en del arbejde for ordensmagten, som udviste god konduite og tilpassede sin indsats efter de situationer, der opstod.

Natten efter fredag slap en 39-årig årig mand ganske vist ikke for at have overtrådt ordensbekendtgørelsen, efter at han havde indladt sig på slagsmål i Jernbanegade, men han blev ikke anholdt. I stedet opfordrede politiet ham til at tage hjem og sove, og det gjorde han - og på den måde blev alle vindere, også de, der bare ville have en munter aften i byen uden slagsmål.

En time senere var det en 25-årige mand fra Gadstrup, der var så opfarende og parat til at slås, at det blev trygt for de andre gæster på den bar, hvor han befandt sig. Derfor ringede personalet efter politiet.

Betjentene tog en snak med ham, og det endte med, at han blev kørt hjem i patruljevognen.

Hærværk i 7-Eleven

Et døgn senere, ved firtiden søndag morgen, var det en 28-årig mand, som politiet måtte tage sig af. Han var voldsomt påvirket af alkohol og råbte og skreg ad forbipasserende ved Stationscentret, hvilket gjorde folk bange. 

Han holdt sig ikke til verbale kraftudtryk, da han gik ind i 7-Eleven, hvor han hamrede sin hånd ind i en rude med en sådan kraft, at ruden gik i stykker, hvorved han pådrog sig snitsår på hånden og armen.

Ved politiets ankomst få øjeblikke senere var det vurderingen, at den 28-årige var få fuld, at han ikke var i stand til at tage vare på sig selv. Derfor blev det i dette tilfælde besluttet at anholde ham og tage ham med på politigården, hvor han blev lagt i detentionen. Det gav samtidig mulighed for, at han kunne blive tilset af en læge, eftersom det er en del af proceduren, at en læge bliver tilkaldt, hver gang er kommer en ny gæst i detentionen.

Den 28-årige er sigtet for hærværk og for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...