Allerød satte fokus på demensvenlige fællesskaber, da Frivilligcenter Allerød og Allerød Kommune i sidste uge samlede frivillige og foreninger til en række aktiviteter under Demensugen. Målet var at gøre det lettere for mennesker med demens at forblive aktive i fællesskabet med støtte fra både fagpersoner og frivillige.
Frivilligcentret noterede stor opbakning til ugens arrangementer, blandt andet et kursus for frivillige om mødet med mennesker med demens og et kursus for foreninger, der ønsker at fastholde medlemmer med demens i fællesskaberne.
- Vi oplever en stor interesse for, hvordan man som frivillig eller forening kan gøre en forskel for mennesker med demens. Mange efterspørger viden og konkrete redskaber, og det forsøger vi at bidrage med gennem aktiviteter som disse, siger centerleder i Frivilligcenter Allerød Louise Lahn Sørensen i en pressemeddelelse.
Frivilligcenteret har sammen med Allerød Kommune igangsat ugentlige CST-forløb (Cognitive Stimulation Therapy), hvor fagpersoner og frivillige sammen skaber aktiviteter for mennesker med demens. Demenscaféen, som finder sted én fredag hver måned, giver også plads til både de demensramte og deres pårørende.
- De fagprofessionelle bidrager med specialiseret viden og metode, mens frivillige bidrager med nærvær og medmenneskelighed. Kombinationen skaber trygge fællesskaber, hvor mennesker føler sig set og inkluderet, siger Louise Lahn Sørensen i pressemeddelelsen.
Frivilligcenteret håber, at flere vil lade sig inspirere af ugens indsats og engagere sig i det inkluderende fællesskab.