Sirener, ild og kraftig røg. En hel del naboer i Kirke Såby blev formentlig vækket brat af et større slukningsarbejde tidligt onsdag morgen.
En brand på Solsortevænget sendte nemlig beredskabet såvel som politiet i arbejdstøjet.
Det skriver Midt- og Vestsjællands Politi i døgnrapporten.
Ilden brød ud i en garage hos en husejer, hvorefter flammerne fik fat i villaens tagkonstruktion. Det skabte kraftig røgudvikling i kvarteret, som billeder fra stedet viser. Alle personer kom ud af huset i tide, oplyser politiet, der har en formodning om, hvad der har startet branden.
Tilkaldte assistance
Lejre Brandvæsen oplyser til Dagbladet Roskilde, at branden var så kraftig, at mandskabet på stationen i Hvalsø allerede under udrykningen fik tilkaldt assistance fra kollegerne i Kirke Hyllinge.
Også beredskabet i Greve bidrog med en drone, som hjalp med at skabe overblik over branden fra luften.
Røgen i området betød, at flere naboer i forbindelse med slukningsarbejdet fik besked på at blive indenfor og lukke døre og vinduer.
Undervejs i slukningsarbejdet indsatte brandvæsenet flere røgdykkerhold, der blandt andet fik til opgave at finde flere trykflasker.
Mistanke retter sig mod batterier
Ifølge Lejre Brandvæsen led villaen voldsom brand-, sod- og vandskade.
Midt- og Vestsjællands Politi mistænker, at det er batterier, som har været sat til opladning, der startede branden.
Alarmen gik klokken 04.21.
