Aftenåbent fik byen til at summe af liv

Sæbeboblerne ved scenen på torvet var et hit.

Sæbeboblerne ved scenen på torvet var et hit.

Foto: Johanne Wainø

Byen summede af liv, da det var tid til Late Night fredag den 1. maj. Og vejrguderne havde hørt bylivets bønner. 

Solen stod højt over byen hele dagen, som der blev langet smagsprøver og gode tilbud ud af de åbne butiksdøre, og der blev hældt kolde drikkevarer i glassene, mens musikken flød fra scenen på Torvet.

Frederiksborg Amts Avis og Hillerød Posten var også til stede med en stand i Slotsgade, hvor mange engagerede læsere - både store og små - lagde vejen forbi og hørte mere om deres lokalemedier, deltog i konkurrencer og prøvede at sammensætte deres egen avisforside.

Fra torvet benyttede mange muligheden for en tur på hesteryg.
Fra torvet benyttede mange muligheden for en tur på hesteryg. Foto: Johanne Wainø
Forbipasserende havde mulighed for at give fødderne et hvil og sammensætte deres egen avisforside.
Forbipasserende havde mulighed for at give fødderne et hvil og sammensætte deres egen avisforside. Foto: Johanne Wainø
Mange var dukket op på den solrige fredag, hvor alle butikker holdt åbent ind til sent ud på aftenen.
Mange var dukket op på den solrige fredag, hvor alle butikker holdt åbent ind til sent ud på aftenen. Foto: Johanne Wainø
Frederiksborg Amts Avis og Hillerød Posten var med til Late Night med en lille stand ved det gamle avishus i Slotsgade.
Frederiksborg Amts Avis og Hillerød Posten var med til Late Night med en lille stand ved det gamle avishus i Slotsgade. Foto: Solveig Jespersen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...