To generationer på eventyr i Trylleskoven i ny bog

Trylleskoven danner ramme om ny børnebog.  Journalist og forfatter Kim Engelbrechtsen har netop udgivet bogen "Felix med morfar i Trylleskoven", som er inspireret af oplevelser, han har haft i skoven sammen med sit 6-årige barnebarn Felix.

Udstyret med madpakker og drikkedunke har morfar og barnebarnet udforsket skovens krogede træer, hemmelige stier og eventyrlige stemning.

- Trylleskoven appellerer virkelig til fantasien. Træerne ligner næsten noget fra en anden verden, og Felix og jeg har haft mange gode oplevelser derude, fortæller Kim Engelbrechtsen.

I bogen bliver læseren taget med på vilde eventyr, hvor fantasien får frit spil. Felix og morfar møder blandt andet dinosaurer, hekse, nisser og farlige og skøre ænder på deres rejse gennem Trylleskoven.

Men selv om eventyrene fylder meget, er bogens egentlige kerne noget andet.

- Eventyrene er sjove og spændende, men det vigtigste i bogen er relationen mellem Felix og morfar. Det kærlige forhold, hvor der også er plads til de store spørgsmål om livet, siger forfatteren.

Bogen er skrevet til børn fra fem år og opefter. For Kim Engelbrechtsen er det særligt glædeligt, at en lokal naturoplevelse nu er blevet til en bog, andre familier kan spejle sig i.

- Jeg håber, bogen kan inspirere børn og bedsteforældre – eller forældre – til selv at tage på eventyr. Man behøver ikke rejse langt. Fantasien kan begynde i en skov i Solrød.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...