Nærums ukronede burgerkonge er gået bort

Bjarne Widal overtog forældrenes cafeteria og drev det videre i mange år.

Bjarne Widal overtog forældrenes cafeteria og drev det videre i mange år.

Foto: Privatfoto

Den tidligere restauratør og velkendte skikkelse i Nærum, Bjarne Widal, er sovet stille ind i en alder af 83 år. 

Bjarne var oprindeligt uddannet jurist, men for de fleste i Nærum vil han først og fremmest blive husket for sine 36 år bag disken i Nærum Cafeteria. Allerede som barn flyttede han til byen med sine forældre og tre søstre. 

Familien boede først på Skodsborgvej, men flyttede i begyndelsen af 1960’erne til Nærum Hovedgade 85/87, hvor hans forældre åbnede en tobaksforretning og mælkebar i stueetagen.

Mælkebaren blev hurtigt omdannet til Nærum Cafeteria, som Bjarne senere overtog. I slutningen af 1960’erne blev stedet et populært samlingspunkt – ikke mindst for områdets motorcyklister. 

Her serverede Bjarne klassisk fastfood som burgere og pomfritter, men også hjemmelavede middagsretter, som han tilberedte fra bunden i privaten på førstesalen. Kunderne kom langvejsfra, og han blev med tiden en kendt og værdsat skikkelse i lokalområdet. Mange husker stadig den berømte NC-burger og de pomfritter, som af flere blev kaldt de bedste i Nordsjælland.

I de første år havde Bjarne ansatte, men fra midten af 1980’erne valgte han at drive forretningen alene. Han holdt åbent alle ugens dage – også søn- og helligdage samt i sommerferien – og tog i stedet seks ugers vinterlukket for at rejse med familien.

I 2001 serverede han sin sidste ret og trak sig tilbage, blandt andet for at tage sig af sin hustru Birgit, som var blevet syg og senere gik bort.

Siden da har lokalerne huset forskellige pizzeriaer, og i dag ligger der en indisk restaurant på adressen.

I fritiden nød Bjarne at renovere sit hus, passe sit drivhus og tage på lange cykelture. Han interesserede sig også for aktiemarkedet og satte stor pris på tiden med sin familie.

Bjarne efterlader sig sin kæreste, to børn og to elskede børnebørn.

Æret være hans minde.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...