Vestsjællands Teaterkreds er nu klar med et omfattende sæsonprogram for 2026-2027 på Slagelse Teater med 30 professionelle forestillinger for både børn, unge og voksne.
Mange store navne er på plakaten og med besøg helt fra Bellevue til Barcelona er der lagt op til en forrygende teatersæson.
35.000 programmer på vej
I denne uge pakker og udsender teaterforeningen det trykte program til foreningens 1350 medlemmer, og i midten af august husstandsomdeles programmet i over 35.000 eksemplarer.
Den kommende sæson byder på alt fra klassiske opsætninger til moderne dramatik, komedier, dans, opera, flamenco, koncerter, familieforestillinger og meget mere.
Af titler kan nævnes bl.a. 'Carmen', 'Romeo & Julie', 'Fyrtøjet', 'Sigurds Danmarkshistorie', 'Frøken Nitouche', 'Sallys far' m.m.
Der vil desuden være mange store og velkendte navne på plakaten i den kommende sæson.
For eksempel kan man opleve de tre Badehotelstjerner Lars Ranthe, Jens Jacob Tychsen og Mads Wille i dramakomedien 'Kunst', Anders Blichfeldts 'Christmas Gospel' indtager Slagelse Teater til jul og Vicky Berlin og Sofie Stougaard gæster teaterforeningen med deres nye musikalske satireshow ’Alt er ferpekt’.
Udsolgt på tre timer
Interessen for den nye teatersæson er allerede stor. Teaterkredsens årlige præsentationsshow for medlemmer torsdag 7. maj blev udsolgt på under tre timer.
Billetsalget til sæsonens forestillinger åbner i to etaper på www.teaterkreds.dk.
Medlemmer kan købe billetter fra mandag 11. maj kl. 10, og løssalget åbner for alle tirsdag 26. maj kl. 10.