Sommerferien nærmer sig, og igen i år byder Furesø Kommune på en lang række aktiviteter for børn og unge, der skal starte i 1.-9. klasse efter ferien.
Der er noget for alle i programmet, uanset om man er til sport, kreative udfoldelser eller sociale aktiviteter, lover Furesø Kommune i en pressemeddelelse.
Bag aktiviteterne står Furesøs mange foreninger, private aktører, kommunens kulturinstitutioner og UngFuresø.
I år er der 85 holdaktiviteter i programmet med alt fra parkour, springgymnastik og e-Sport til billedkunst, smykkeværksted, 3D-print, og live-rollespil.
Som noget nyt åbner tilmeldingen til sommerferieaktiviteterne i år på en søndag, nemlig søndag den 10. maj kl. 16.
Tilmeldingen foregår elektronisk via først-til-mølle-princippet, og med åbningsdag på en søndag håber man, at det passer bedre ind i kalenderen.
Man kan i første omgang booke sig ind på maksimalt to aktiviteter. Når tilmelding til restpladser åbner onsdag den 13. maj, er der mulighed for at booke yderligere pladser.
Det eneste krav for at deltage er, at man skal bo eller gå i skole i Furesø Kommune.
Tilmeldingen foregår online via www.sommerferieaktiviteter.dk. Her finder man også information om holdene, ventelister, betaling og antal pladser.