Mand alvorligt tilskadekommen efter soloulykke på Vestsjælland

To 34-årige mænd var søndag involveret i en soloulykke nær Gierslev. Den ene blev alvorligt tilskadekommen.

Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix

En 34-årig mand var søndag eftermiddag i kritisk tilstand efter en soloulykke på Solbjergvej øst for Gierslev. Manden blev derfor fløjet til Rigshospitalet i helikopter.

Den Korte Version
  • En 34-årig mand blev søndag alvorligt tilskadekommen i en soloulykke nær Gierslev.
  • Manden blev fløjet til Rigshospitalet i kritisk tilstand efter ulykken.
  • En anden 34-årig mand, der var passager i bilen, fik mindre skader ved uheldet.
  • Midt- og Vestsjællands Politi afventer fortsat bilinspektørens undersøgelser af sagen.
  • Ulykken skete efter overhalinger og lige efter en bakketop på Solbjergvej.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Det kunne Midt- og Vestsjællands Politi søndag oplyse på meddelelsestjenesten Politi Update.

Ulykken skete ved, at den personbil, manden kørte i, ramte et træ. Føreren forsøgte inden uheldet at overhale både en traktor og en personbil, men mistede grebet om bilen og kørte af vejen.

I bilen var også en anden 34-årig mand. Han pådrog sig mindre skader ved uheldet.

Bilinspektør tilkaldt

Begge 34-årige mænd kommer fra Høng. De pårørende er underrettet.

- Vi er i gang med vores undersøgelser for at få klarlagt omstændighederne ved uheldet. Bilinspektør er herunder tilkaldt, lød det søndag fra Midt- og Vestsjællands Politi.

En bilinspektørs opgave er at undersøge alvorlige trafikulykker. Bilinspektøren kan blandt andet vurdere, hvor hurtigt der er blevet kørt, eller om der er foretaget en opbremsning eller lignende.

Solbjergvej var i forbindelse med ulykken spærret. Ulykken blev anmeldt klokken 17.34.

Overhalede inden uheld

Nordvestnyt har mandag været i kontakt med Midt- og Vestsjællands Politi vedrørende ulykken. Herfra lyder det, at man fortsat afventer bilinspektørens undersøgelser af sagen.

Den 34-årige bilist meldes i den forbindelse stabil, men alvorligt tilskadekommen. Passageren i bilen er blevet lettere tilskadekommen.

Politiet skal nu forsøge at danne sig et overblik over, hvad der skete op til og under uheldet. Lige inden ulykken skete, foretog den forulykkede bil som nævnt nemlig nogle overhalinger.

- Vi kigger blandt andet på, hvilke spor der er på vejen efter kørselsforløbet. Det skal være med til at belyse bilens hastighed, og hvordan overhalingerne har været foretaget. Det bliver så sammenholdt med de vidneforklaringer, der er, fortæller Charlotte Tornquist, kommunikationsmedarbejder hos Midt- og Vestsjællands Politi, til Nordvestnyt.

Det stykke af Solbjergvej, hvor overhalingerne har været foretaget, efterfølges umiddelbart af en bakketop. Det var lige efter bakketoppen, at uheldet skete.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...