Furesø By og Land har i år tildelt et diplom for god byggeskik i forbindelse med renoveringen af en nedslidt bygning i landsbyen Kirke Værløse.
Det drejer sig om en bygning, som oprindeligt har været et hjulmagerværksted, men som i mange år har været brugt som skur. Bygningen hører til ejendommen i Bybrøndstræde 1 og har eksisteret i et kvart årtusinde.
Det er Thomas Bachgaard Jensen og Mette Vind Vogt, der ejer ejendommen, som de købte i 2021. Tre år senere fik de udskiftet stråtaget på stuehuset, der er fra 1850.
Et par måneder forinden var de imidlertid gået i gang med at udskifte stråtaget på hjulmagerværksted, som kan dateres til sidste halvdel af 1700-tallet. Det var ikke så enkelt, som det lyder, fordi bygningen var både nedslidt og skævt. Det har således været noget af en opgave at udskifte stråtaget på hjulmagerværkstedet.

- Da det tyndslidte stråtag blev fjernet, viste det sig også, at både spær og strøer var spinkle og, at mange var knækket, ligesom der var for stort mellemrum mellem begge til at kunne bære et nyt stråtag, fortæller Mette Vind Vogt.
Der skulle derfor konstrueres en helt ny tagkonstruktion og delvist en ny "ramme", som spærene kan hvile på, og som er det bærende fundament, hvor spærene fastgøres. Det lykkedes to håndværkere at konstruere en ny konstruktion på stedet, så den blev tilpasset hjulmagerværkstedes skæve dimensioner, og så tækkefirmaet efterfølgende kunne gå i gang.
Med bygningens fremtrædende plads i det lokale miljø, vidner bygningen om en tid, hvor der i alle små landsbysamfund var nødvendige håndværkere som hjulmagere, smede, bødkere og mange andre, der sikrede selvforsyning.

- Det fremgår af begrundelsen for, at bygningen har fået tildelt Furesø By og Lands diplom 2026 for god byggeskik, ”at hjulmagerværkstedet i Bybrøndstræde 1, er et enestående eksempel på, hvad bevaring af selv de mest nedslidte, unyttige og ubetydelige bygninger har for et områdes samlede fortælling. Det nye stråtag og en meget nænsom renovering er udført med håndværksmæssig snilde og tilpassede teknikker gør, at bygningen stadig fremstår autentisk, står der i en pressemeddelelse om tildelingen af prisen.
Furesø By og Land blev stiftet i Farum i 1971 blandt andet med det formål at udbrede kendskab til og interesse for værdifulde bygninger i lokalområdet. Hvert år uddeler foreningen diplom til en eller flere bygninger.