Demens kommer på plakaten

En række events i uge 19 sætter fokus på demens.

En række events i uge 19 sætter fokus på demens.

Foto: Presse

Demens er den fjerde hyppigste dødsårsag i Danmark, og op mod 100.000 mennesker og 400.000 pårørende lever med sygdommen tæt inde på livet. 

Det oplyser Hillerød Kommune, som nu sammen med Alzheimerforeningen sætter fokus på demens med en en række aktiviteter i uge 19. 

Der er et event 5. maj på Louisiana, der holder morgenåbent for mennesker med demens og deres ledsagere, og 6. maj klokken 10.00 bliver alle donationer til Alzheimerforeningen fisket op af ønskebrønden i Plantorama. 

7. maj klokken 14.30 til 16.30 er der demenscafe i Café Slotsbio med musikalsk underholdning ved Benjamin Aggerbæk. 

Man kan komme med til disse events ved at kontakte Edith Hansen på 23729238 eller email: alzheimer.hillerod@gmail.com.

Koncert med demenskoret

Der er koncert med Demenskoret 5. maj klokken 16.30, og Demenskoordinationen fra Hillerød Kommune står i Slotsarkaderne 6. maj klokken 11 til 14 og fortæller demenssygdommen. 

Derudover afholder Rotary 11. maj støttekoncert til fordel for demenskoret i Slotskirken.

Det er 'Demensvenligt Danmark', der står bag kampagnen, som hvert år i uge 19 har et særligt fokus på et område, hvor øget viden kan gøre en forskel for dem, der lever med demens, skriver Hillerød Kommune i en pressemeddelelse.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...