Det var et overraskende syn, der mødte Ludvig Jensen en nat for et par uger siden. Ved 01.30-tiden så han nemlig en mårhund komme vandrende ud af hans carport.
“Først troede jeg, at det var en kat, men så så jeg, at den var alt for stor. Og det var heller ikke en ræv, for den var alt for kluntet,” siger Ludvig Jensen, der har boet på Stærevang i Fuglekvarteret i Lillerød i over 40 år.
Han har efterfølgende været inde og melde episoden til Miljøstyrelsen via dennes hjemmeside. Han har ikke noget billede af mårhunden, og der var ikke nogle spor efter den næste dag, hvor det dog også havde regnet.
Findes ikke på Sjælland
Det vil være lidt af en nyhed, hvis det er en mårhund, han har set. Ifølge specialkonsulent i Miljøstyrelsen Mariann Chriel er der nemlig aldrig dokumenteret en mårhund på Sjælland.
“De er slet ikke på Sjælland. Men det er ikke det samme som, at de aldrig kan forekomme. Jeg vurderer dog, at der er en meget lille chance (for at det er en mårhund, Ludvig Jensen så, red.). Mange dyr kan om natten ligne en mårhund: Det kan have været en langhåret kat, en ræv, en grævling, eller sågar en ilder. Alle indberetninger vi har fået har ikke resulteret i en mårhund på Sjælland,” siger hun.
Det slår dog ikke Ludvig Jensen ud, for han ved, hvad han så.
“Jeg er ret sikker i min sag, og det var ikke en kat eller en ræv,” siger han.
Intet foto, ingen undersøgelse
Mariann Chriel oplyser desuden, at de formentlig ikke undersøger Ludvig Jensens rapportering om mårhunden, fordi han ikke fangede den på kamera.
“Vi sender ikke nogle ud og gør noget, hvis ikke vi har et billede, fordi sandsynligheden for at det er en mårhund er meget lille. Det er også et spørgsmål om ressourcer,” siger hun.
Gør det onde ved faunaen
Der er en mårhundebestand i Jylland, og dyret er spottet på Fyn, dog ikke i år, hvilket formentlig skyldes, at man er blevet god til at holde bestanden nede i Østjylland, oplyser Mariann Chriel.
Mårhunde er et såkaldt invasivt dyr, og må “reguleres”, som det hedder på Miljøstyrelsens hjemmeside, døgnet og året rundt. Mårhunde er et rovdyr, der spiser småfugle, padder og æg.
“Faktisk er den tæt på altædende. Den er ikke vandforskrækket som ræven, så den er hård ved særligt padderne. Vi obducerede en enkelt mårhund med 16 friske frøer i, så det går voldsomt ud over den danske fauna at have mårhund her,” siger Mariann Chriel.
Hun forklarer endvidere, at der ikke er mange mårhunde i Sverige og slet ikke i Sydsverige, så det er fra Jylland via, Fyn mårhunden i Ludvig Jensens baghave skulle være kommet fra.
Hvis du har set eller hørt om mårhund(e) i Allerød, hører vi gerne fra dig på martin.moestrup@sn.dk/31104186