Det er ikke længere kun Jeanette Lagoni, ejer af By Lagoni i Hårlev, som har kastet sig ud i at finde kærligheden, mens der er kamera på. Hun deltog i sin tid i "Gift ved første blik".
- Gina Øbakke, tidligere borgmester i Stevns, søger kærligheden i tv-programmet "Hotel Romantik".
- Jeanette Lagoni fra Hårlev deltog tidligere i "Gift ved første blik".
- Gina Øbakke er 70 år, mor til to og mormor til fire.
- Hun er aktiv med gåture, yoga og har vandret i Europa og Asien.
- Gina søger en begavet og aktiv mand, der kan udfordre og være fortrolig.
Nu er det nemlig også Stevns Kommunes tidligere borgmester Gina Øbakke, der har valgt at melde sig til et tv-programmet. Hun satser på "Hotel Romantik" i håbet om, at hun der kan finde kærligheden.
Det populære program, der har Sofie Linde og Joachim Ingversen som værtspar, viste første program af sæson 2 lørdag aften.
På sin hjemmeside præsenterer DR den nye sæsons deltagere. Her står der om Gina Øbakke:
"Gina, 70, tidligere borgmester, Stevns/København. Gina er en stærk og livsglad kvinde med en længere politisk karriere bag sig, herunder 12 år som borgmester. Hun er mor til to og mormor til fire. Hun elsker at holde sig aktiv med lange gåture og yoga og har gennemført vandringer i både Europa og Asien. Gina interesserer sig for politik, kultur og gode madoplevelser. Hendes niece har meldt hende til programmet, og Gina greb nysgerrigt chancen. Hun søger en begavet og aktiv mand, der både kan udfordre hende og være hendes fortrolige."
Gina Øbakke var socialdemokratisk borgmester i Stevns Kommune fra 1990-2001.
Sæson 2 af Hotel Romantik kan ses på DR1 hver lørdag og på dr.dk/tv. Derudover kan man høre skiftende deltagere i "Hotel Romantik Podcasten", der har Sara Bro, kendt fra "Sara & Monopolet", som vært.