15 projekter modtager støtte til kultur

Kalundborg Kommune kommer til at summe af liv og kultur, efter at 15 projekter nu har modtaget støtte fra kulturpuljen 'Sammen om Kulturen'. Den nyligt uddelte pulje har givet cirka 1 million kroner – nærmere bestemt 967.500 kroner – til projekter, der bringer kulturen tættere på borgerne.

Projekterne skal aktivere byrum og fælles mødesteder som rammer for nye kulturelle aktiviteter. Fra litteraturfestivaler og koncerter til torvedage og gadeteater – projekterne strækker sig bredt og fremmer kulturoplevelser i hverdagen.

I alt har 25 ansøgere søgt om støtte, og det samlede ansøgte beløb nåede op på 2.159.300 kroner. Dette viser en stærk interesse for at udvikle kulturlivet i kommunen. 

- Det er virkelig positivt at se, hvor mange gode idéer der er – og ikke mindst hvor bredt de favner. Med 'Sammen om Kulturen' får vi mulighed for at bringe kulturen ud, hvor mennesker allerede mødes i hverdagen, og skabe nye oplevelser på tværs, der gør en reel forskel for livet i kommunen, siger Søren Kjærsgaard, formand for Sammen om Kulturen, i en pressemeddelelse.

Kulturpuljen er etableret i partnerskab med Kalundborg Kommune og lokale virksomheder, med det formål at styrke kulturlivet gennem samarbejde. Forventningen er, at nye aktiviteter vil samle mennesker på tværs af alder, interesser og geografi.

Næste informationsmøde om kulturpuljen finder sted 26. maj klokken 16.30 i Den Røde Sal i Høng Kultur- og Bevægelsespark. 

Her vil potentielle ansøgere kunne lære mere om puljen og få ideer til nye projekter. Ansøgningsfristen for næste runde er sat til 15. august.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...