Dørmanden på Old Irish Pub måtter natten til søndag ved 3-tiden have hjælp fra politiet til at bortvise en ung mand, der var kommet i klammeri med en kammerat. Da en patrulje nåede frem bortviste de nogle unge mennesker på stedet, med den 17-årig mand fra Helsingør, som havde voldt dørmanden kvaler, blev taget med af patruljen.
- Han fik en kammeratlig samtale med betjentene om, hvordan man bør opføre sig i byen, og så kørte de ellers hjem til drengen far og bankede ham op, så han kunne tage over, oplyser vagtchef Sebastian Føns.
En time senere måtte politiet igen lægge vejen forbi Torvet i Hillerød.
Denne gang blev en 20-årig udlænding uden kendt bopæl anholdt sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen , efter at han havde indledt sig i et slagsmål med en anden person.
- Han blev anholdt og vil blive løsladt, når vi har fået afhørt ham, oplyser vagtchefen.