Der er kommet ny top hos de Radikale i Hillerød Kommune. Da der var generalforsamling i Radikale Venstre Hillerød, takkede Mette Grøndvaldt af som formand efter mange år på posten.
Som ny formand blev Anne Lintrup enstemmigt valgt. Anne Lintrup har været kandidat til flere kommunalvalg og har en lang baggrund inden for frivilligt arbejde og den danske spejderbevægelse. Derudover har hun selvstændig virksomhed, hvor hun rådgiver indenfor arbejdsmiljø.
Vanen tro blev den politiske beretning på generalforsamlingen leveret af kommunalbestyrelsesmedlem Christina Thorholm og tidligere byrådsmedlem Jørgen Suhr, der gav et tilbageblik på 2025 samt refleksioner over kommunalvalget.
Den ny- og genvalgte bestyrelse for Radikale Venstre Hillerød består nu udover Anne Lintrup af Charlotte Holmer Kaufmanas, Ole Steen Lintrup, Helen Marcussen og Jørgen Suhr. Christina Thorholm indgår ligeledes i bestyrelsens arbejde.