Det er kun få måneder siden, at 7832 stemte på Sofie - nu skifter hun regionen ud med Christiansborg

For under et halvt år siden blev hun valgt ind i regionsrådet, men nu træder hun ud for at tage plads i Folketinget.

Sofie de Bretteville Olsen (S) skriver under på, at hun som nyvalgt medlem af Folketinget vil overholde Danmarks Riges Grundlov.

Sofie de Bretteville Olsen (S) skriver under på, at hun som nyvalgt medlem af Folketinget vil overholde Danmarks Riges Grundlov.

Foto: Amanda Liisberg Helding

Sofie de Bretteville Olsen (S) går frem og sætter sig ved det brune træbord i Landstingssalen på Christiansborg. Foran hende ligger et stykke A4-papir og en sort kuglepen. Hun kigger og smiler til de mange mennesker, der ser på. Så tager hun pennen og læner sig frem, mens hendes underskrift begynder at tage form på papiret.

Ovenover står der 'Jeg lover herved på ære og samvittighed at holde rigets grundlov’. Da underskriften er sat, kigger hun frem og smiler igen. Nu er en drøm gået i opfyldelse for den 25-årige socialdemokrat fra Ballerup.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...