Ny kunst hos Galleriet

Galleriet i Nykøbing Sj. gør klar til deres nye udstilling.

Galleriet i Nykøbing Sj. gør klar til deres nye udstilling.

Foto: Presse

Galleriet - som er Nykøbing Sj. nye galleri - er kommet godt fra start og besøgstallet er over al forventning, skriver Galleriet selv i en pressemeddelelse.

Nu gør Galleriet klar til en ny udstilling i maj måned, der er skabt af et stærkt hold af kunstnere, der for eksempel laver kunsthåndværk, står der i pressemeddelelsen. 

- En nyhed er, at Inge Egebjerg Hansen udstiller unika beklædning over en længere periode. Britta Ortiz udstiller primært keramik samt kunsttryk. Merete Roy, der osgå er gæsteudstiller i maj, viser naturalistiske malerier af naturen.

Hans Mortensen er også gæsteudstiller, og han er en kunstner fra Færøerne, der maler og arbejder med grafik med et poetisk udtryk.

Endelig udstiller Kurt Jægerbark malerier med alsidigt udtryk, og Eileen Clark udstiller abstrakte blomster og naturmalerier.

Galleriet har fernisering på udstillingen lørdag 2. maj fra klokken 11 til 15. Der vil i denne forbindelse være lidt godt til ganen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...