Forlænger fængsling af fire personer mistænkt for brand på Værløse bymidte

Politiet mistænker fire personer for at stå bag eksplosionsbranden i Værløse i februar. 

Sjællandske Nyheder besøger gerningsstedet dagen efter branden, hvor teknikere var ved at undersøge brandårsagen.

Sjællandske Nyheder besøger gerningsstedet dagen efter branden, hvor teknikere var ved at undersøge brandårsagen.

Foto: Gitte Schwartz

Beboerne i den bygning, der huser grillbaren Kong Kylling i Værløse, vågnede med et sæt en nat i februar, hvor en eksplosionsbrand satte 14 menneskers liv i fare. Dagen efter blev tre mennesker anholdt og sigtet for at stå bag branden. For nylig blev en fjerde person sigtet. De har siddet fængslet siden anholdelserne, og nu har de været for retten igen.

Den Korte Version
  • Fire personer er mistænkt for en eksplosionsbrand i en grillbar i Værløse, der satte 14 menneskers liv i fare.
  • De anholdte er sigtet efter straffelovens paragraf 180 for grov brandstiftelse i forening.
  • Retten har forlænget varetægtsfængslingen af de mistænkte til den 21. april for at undgå, at de påvirker efterforskningen.
  • Politiet mener, at brændbar væske blev brugt på to steder.
  • Retsmøderne afvikles bag lukkede døre, og motivet og relationerne forbliver ukendte.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Det skete tirsdag den 24. marts, hvor deres varetægtsfængsling udløb. 

Her besluttede retten at forlænge varetægtsfængslingen, foreløbigt frem til den 21. april. Det oplyser Nordsjællands Politi.

Begrundelsen for varetægtsfængslingen er, at de sigtede på fri fod ville kunne påvirke efterforskningen ved at samstemme forklaringer.

Læs også

Sagen kort

En voldsom eksplosionsbrand ramte natten til mandag den 23. februar takeaway- og spisestedet Kong Kylling. Flere beboere i naboejendommene måtte evakueres, og to blev kørt til behandling på sygehuset.

De anholdte er sigtet efter den grove brandstiftelsesparagraf - straffelovens paragraf 180 - da mennesker vurderes at have været i overhængende fare, og angiveligt blev forbrydelsen begået i forening.

Bygningen, der blev stukket ild til, består delvist af erhverv og delvist af beboelse.

Politiet mener, at der blev anvendt brændbar væske to steder i bygningen.

Læs også

Det var beboere i nærheden, der tilkaldte beredskabet, fordi de hørte et stort brag, da et vindue eksploderede.

Den ene af de tre - en 22-årig mand - erkendte ved retsmødet i februar nogle faktiske omstændigheder, men han nægtede sig ellers skyldig.

De øvrige nægter sig skyldige.

Da retsmøderne foregår bag lukkede døre, er det endnu uvist, hvad motivet for branden er, ligesom det endnu er uvist, hvad relationen mellem de sigtede, og de sigtedes relation til gerningsstedet, er.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...