Stor aktivitet på boligmarkedet i Rødovre

Sjællandske Nyheder giver dig hver uge et overblik over ugens bolighandler i dit område.

Foto: Grafik Sjællandske Nyheder, Louise Nørhave

I denne uge har boligmarkedet i Rødovre Kommune været præget af et solidt flow af handler, både hvad angår ejerlejligheder og parcelhuse. De indgåede handler spænder vidt i både pris og størrelse, og flere af dem markerer betydelige udsving sammenlignet med tidligere salgspriser på de samme adresser.

Høje hussalg og markante lejlighedshandler

Blandt ugens mest opsigtsvækkende handler finder man et hus på Damhusdalen, der er blevet solgt for 9.700.000 kr. Det rummelige hjem omfatter 144 m² samt beboelig kælder og ligger på en 815 m² stor grund. Overtagelsen er aftalt til 1. maj. Et andet bemærkelsesværdigt hussalg er sket på Nørregårdsvej, hvor en villa med 114 m² bolig og fuldt udnyttet tagetage er handlet til 7.795.000 kr. Handlen overtages 1. juni.

Stigende priser på huse og lejligheder

På Nørregårdsvej er desuden et andet hus blevet solgt for 6.250.000 kr., og køberne får her 121 m² bolig med kælder og fem værelser. I den mere beskedne ende blev et hus på Lerholm Vænge med 118 m² bolig areal handlet for 4.995.000 kr. Også Nørrevangen har haft flere handler: Et hus på nr. 64 er solgt for 4.000.000 kr., mens et nabohus på nr. 60 er handlet for 4.005.000 kr.; begge har et beboelsesareal på 90 m² og overtagelsesdato 1. april.

Lejlighedsmarkedet har ligeledes været aktivt. En lejlighed på Skanderupvej opnåede en salgspris på 3.900.000 kr. for 86 m². På Rødager Alle blev der handlet en lejlighed på 50 m² for 2.698.000 kr., mens en mindre lejlighed på Rødovre Parkvej på 44 m² skiftede ejer for 2.005.000 kr.

Flere handler på populære adresser

På Brandholms Alle er der i denne uge registreret flere handler. En lejlighed på adressen Brandholms Alle 28B, stuen tv., blev solgt til 3.000.000 kr. for 65 m², mens en anden lejlighed på Brandholms Alle 20C, 2. sal th., blev handlet til 2.250.000 kr. for 48 m². Derudover blev lejligheden på Voldumvej 63, 2. sal th. solgt for 3.500.000 kr. for 66 m².

Ugens oversigt viser dermed et bredt spænd fra de mindste lejligheder til store enfamilieshuse. Priserne per kvadratmeter varierer betydeligt. Eksempelvis blev en lejlighed på Rødager Alle handlet til en kvadratmeterpris på næsten 54.000 kr., og enkelte huse svinger ned omkring 35.000 kr. pr. m².

Markante spring fra tidligere salgspriser

I flere tilfælde er boligerne blevet solgt med væsentlig højere salgspriser end ved forrige handel. Blandt andet blev huset på Damhusdalen sidst handlet i 2014 til 3.300.000 kr., og er nu solgt for knap 10 millioner kr. Lejligheden på Skanderupvej blev i sin tid købt for 2.435.000 kr. og sælges nu for 3.900.000 kr. Det afspejler en generel tendens til stigende boligpriser i kommunen.

Sammenlagt viser årets første forårsuge et boligmarked i Rødovre, hvor både huse og lejligheder handles i bredt prisleje, og hvor flere adresser oplever betydelige værditilvækster.

  • EJERLEJLIGHED på Brandholms Alle 28B, Rødovre, salgspris: 3.000.000 kr., 65m², vægtet kvadratmeterpris: 46.153 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • VILLA på Nørregårdsvej 22, Rødovre, salgspris: 6.250.000 kr., 121m², vægtet kvadratmeterpris: 41.390 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • EJERLEJLIGHED på Voldumvej 63, Rødovre, salgspris: 3.500.000 kr., 66m², vægtet kvadratmeterpris: 53.030 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • VILLA på Lerholm Vænge 7, Rødovre, salgspris: 4.995.000 kr., 118m², vægtet kvadratmeterpris: 39.023 kr/m2, overtagelse: 15.4.2026
  • EJERLEJLIGHED på Brandholms Alle 20C, Rødovre, salgspris: 2.250.000 kr., 48m², vægtet kvadratmeterpris: 46.875 kr/m2, overtagelse: 1.6.2026
  • VILLA på Nørregårdsvej 120, Rødovre, salgspris: 7.795.000 kr., 114m², vægtet kvadratmeterpris: 56.485 kr/m2, overtagelse: 1.6.2026
  • VILLA på Nørrevangen 64, Rødovre, salgspris: 4.000.000 kr., 90m², vægtet kvadratmeterpris: 35.087 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • EJERLEJLIGHED på Skanderupvej 4, Rødovre, salgspris: 3.900.000 kr., 86m², vægtet kvadratmeterpris: 45.348 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • EJERLEJLIGHED på Rødager Alle 61A, Rødovre, salgspris: 2.698.000 kr., 50m², vægtet kvadratmeterpris: 53.960 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026
  • EJERLEJLIGHED på Rødovre Parkvej 291, Rødovre, salgspris: 2.005.000 kr., 44m², vægtet kvadratmeterpris: 45.568 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • VILLA på Nørrevangen 60, Rødovre, salgspris: 4.005.000 kr., 90m², vægtet kvadratmeterpris: 35.131 kr/m2, overtagelse: 1.4.2026
  • VILLA på Damhusdalen 33, Rødovre, salgspris: 9.700.000 kr., 144m², vægtet kvadratmeterpris: 50.259 kr/m2, overtagelse: 1.5.2026

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...