Flere biler på Huginsvej i Ringsted har i løbet af weekenden været udsat for en række indbrud, hvor tyvene er gået efter noget ganske besynderligt.
Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi er der foreløbigt registreret indbrud i otte biler i området, hvor airbags er blevet afmonteret fra ratstammen.
- Der er ikke nogen tvivl om, at der har været nogen på turné, formentlig nogle omrejsende, som har specialiseret sig i netop den type tyverier, siger Thomas Kristensen, der er kommunikationschef hos Midt- og Vestsjællands Politi.
Airbags stjålet
Politiet oplyser, at det særligt er airbags, tyvene er gået efter, og dét er der en helt særlig årsag til.
- Airbags kan jo genbruges i andre biler og koster jo en del, så der er jo tale om at nogen har kunnet se en forretning i at stjæle dem og så sælge videre til andre biler, måske i udlandet, siger Thomas Kristensen.
Tyvene brød ind i bilerne ved at knuse ruderne.
Ikke almindelige personbiler
Politiet oplyser derudover, at det ikke er private bilejere, der er blevet ramt af weekendens besynderlige indbrudsbølge.
- Det ser ikke rigtigt ud til, at der er tale om almindelige herre og fru Danmark, der har haft deres biler parkeret i området. Det er biler, som tilhører virksomheder derude, siger Thomas Kristensen.
Ifølge politiet drejer det sig blandt andet om biler, der har været opmagasineret hos en bilforhandler, samt biler tilhørende et pakkedistributionsfirma.
Ifølge politiets oplysninger er tyverierne fundet sted fra lørdag aften til søndag formiddag.
Politiet har nuværende tispunkt ikke anholdt nogen, og hører derfor gerne fra borgere, der skulle have overværet noget mistænkeligt i området.