Workshop forvandler skjorter til nye designs

Deltagere arbejder med applikation, broderi og tilretninger på Klaverfabrikkens Systue under RE:SHIRT.

Deltagere arbejder med applikation, broderi og tilretninger på Klaverfabrikkens Systue under RE:SHIRT.

Foto: Privat

RE:SHIRT inviterer til en upcycling workshop på Klaverfabrikkens Systue, hvor deltagerne lærer at forvandle herreskjorter til nye udtryk. Workshoppen introducerer, hvordan man spotter skjortens potentiale og vurderer stoffets kvalitet.

Tirsdag 21. april klokken 19.00 til 21.00 og fredag 22. maj klokken 19.00 til 21.00 afholdes workshoppen. Deltagerne bruger små justeringer og teknikker til at skabe silhuetter og sætte præg på tøjet. På workshoppen arbejder deltagerne med applikation, broderi og tilretninger.

Workshoppen giver teknikker og inspiration til at omdanne genbrugsfund til designs. Alle materialer stilles til rådighed, og deltagerne skal medbringe én til to herreskjorter som udgangspunkt for arbejdet.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...