Jagtede pædofile og filmede, mens de fik tæsk: - Jeg ville hævne mig

Retten i Glostrup er vidne til en dramatisk sag, hvor selverklærede pædofiljægere står anklaget. En 19-årig kvinde deler sin historie om hævnmotivet bag gruppens voldshandlinger.

Seks unge er tiltalt for at have lokket og tæsket mænd, de mente var pædofile, og dele videoerne på sociale medier.

Seks unge er tiltalt for at have lokket og tæsket mænd, de mente var pædofile, og dele videoerne på sociale medier.

Foto: Robert Hendel

**Advarsel om grafiske beskrivelser af vold**

"Sig vov, din hund."

"Du får lov til at gå, hvis du siger vov."

Blod flyder fra panden ned over det hævede ansigt, sådan så hele ansigtet er vådt. Han ligger på jorden med armene op foran hovedet. Knytnævestore blå mærker dækker mandens mave.

Stakåndet begynder han at gø. Men de maskerede mænd lader ham ikke gå. I stedet får han syv nye slag og spark i ansigtet og i maven.

Der er tale om beskrivelser af videoer, der blev fremvist i Retten i Glostrup, om selverklærede pædofiljægere, der tæver, ydmyger og filmer deres ofre. En af dem er en 19-årig tiltalt kvinde, der mandag fortalte, at hun blev en del af pædofiljæger-gruppen for at få hævn på sin egen krænker.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...