Nu begynder forarbejdet til det nye Vikingeskibsmuseum - og det rammer trafikken først

Der kører dagligt over 13.000 bilister på vejen, og nu spærres den de næste to måneder.

Der kører dagligt over 13.000 bilister på vejen, og nu spærres den de næste to måneder.

Foto: Jens Wollesen

Der skal bygges nyt Vikingeskibsmuseum og det kommer til at begynde med til at være en ulempe for bilisterne. Fra på mandag 16. marts spærres den største vej ved Roskilde Havn nemlig af. Afspærringen kommer til at løbe frem til begyndelsen af maj, altså næsten to måneder.

Det er Skt. Clara Vej, der bliver spærret af mellem de to rundkørsler.

Årsagen er, at Fors skal først på banen. Der skal nemlig omlægges spildevandsledninger forud for byggeriet af den nye museumsbygning. Museumsbygningen kommer nemlig til at ligge der, hvor de store spildevandsledninger løber i dag.

I forbindelse med lukningen af Skt. Clara Vej skal der også bygges en helt ny pumpestation på Fjordvej.

Derfor er det slut med at bruge vejstrækningen fra klokken seks om morgenen den 16. marts.

Der vil være omkørsel via Skt. Ibs Vej og Frederiksborgvej og omkørslen vil være skiltet. I de to måneder vil det være forbudt at standse og parkere på Skt. Ibs Vej, da der skal være plads til den omdirigerede trafik.

Roskilde Kommunes seneste trafiktal fra 2025 viser, at der i et gennemsnitligt hverdagsdøgn kører 13.117 bilister på strækningen. 

Er man vant til at tage bus 203 og stå af ved stoppestedet "Vikingeskibsmuseet", skal man i stedet benytte det midlertidige stoppested "Skt. Clara Vej", der befinder sig på Frederiksborgvej.

For beboere på Skt. Clara Vej vil der være beboerkørsel tilladt.

Cyklister og gående vil kunne bruge fortov og cykelsti på vandsiden af Skt. Clara Vej.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...