De fleste fodboldspillere siger aldrig nej til en god gang fodtennis, hvor teknikken og legen med den lille runde er i højsædet, men i Ganløse har man for alvor taget spillet til sig.
På bare ét år er fodtennis i Slagslunde-Ganløse Idrætsforening vokset til dobbelt størrelse. Fra 16 medlemmer sidste år er klubben nu oppe på hele 37 spillere. Den hurtige vækst betyder, at SGIF i dag er Danmarks største fodtennisklub.
Samtidig har klubben opnået noget helt unikt i dansk fodtennis - SGIF er nemlig i dag den eneste klub i landet med et børne- og ungdomshold.
Inden for det seneste år har klubben etableret tre hold for børn og unge fra 8 år og opefter. Her lærer spillerne både teknik og samarbejde gennem en sport, der kombinerer elementer fra volleyball og fodbold.
- Det er fantastisk at se, hvordan både børn, unge og voksne tager imod sporten. Fodtennis er en social og inkluderende idræt, hvor man hurtigt kan være med, siger træner og initiativtager i klubben, Anna Alsing Friberg, i en pressemeddelelse.
Klubbens seniorhold spænder bredt. Her spiller både mænd og kvinder fra 15 til 61 år sammen. Holdet rummer både helt nye spillere, som prøver sporten for første gang, og erfarne spillere – heriblandt landsholdsspillere.
- Netop fællesskabet er en central del af vores værdier. Vi lægger stor vægt på, at der er plads til alle – uanset køn, alder og niveau. Det sociale miljø og glæden ved sporten er mindst lige så vigtigt som resultaterne, siger Anna Alsing Friberg om klubben, der holder til i Ganløse Hallen.
kt