Kom tæt på 3F-formandens bedrag og dobbeltliv

Amalie Mathiassen fortæller 25. marts om, hvordan hun opdagede, at hendes mand - Per Christensen, formand for 3F - i flere år havde levet et dobbeltliv med en anden kvinde.

Amalie Mathiassen fortæller 25. marts om, hvordan hun opdagede, at hendes mand - Per Christensen, formand for 3F - i flere år havde levet et dobbeltliv med en anden kvinde.

Foto: Robin Skjoldborg

I efteråret 2021, kort efter at have fejret fem års bryllupsdag, modtog Amalie Mathiassen en uventet mail fra en anden kvinde, som afslørede, at hun også var kæreste med Amalies mand.

Han havde med begge kvinder deltaget i parmiddage, været på ferier og til familie arrangementer. Chokket var enormt, og sammen konfronterede de ham – Per Christensen, formand for 3F.

På Ubby Bibliotek kan man onsdag den 25. marts kl. 19 komme helt tæt på den historie, når Amalie Mathiassen holder foredraget 'Amalie Mathiassen: Når løgnen brister - Et liv i dobbeltbedrag'.

Overlevede på løgne

Her vil Amalie Mathiassen tale om svigt, dobbeltliv og vejen tilbage baseret på bogen 'Løgnen – fortællinger om mennesker, der lever dobbeltliv' fra 2024, som hun har skrevet i samarbejde med journalist og forfatter Kristina Antivakis. 

Ud over at dele sine oplevelser med at opdage sin mands dobbeltliv, både i ægteskabet og i offentligheden, vil foredraget går tæt på, hvem de mænd er, hvad der driver dem, og hvad de får ud af det. 

Gennem ekspertudtalelser og fortællinger fra andre kvinder belyser Amalie de personlighedstræk og mekanismer, der gør, at løgnen bliver en del af deres liv.

Fællesspisning før foredrag

Arrangementet sker i samarbejde med Hvidebæk Lokalråd, og inden foredraget er der kl. 18 fællesspisning.

Det er muligt at købe billet kun til foredrag - inklusive kaffe og kage - eller til fællesspisning og foredrag samlet.

Billetterne skal være købt senest fredag den 20. marts kl. 10 og :00

Billetter købes senest fredag den 20. marts kl. 10 via Kalundborg Bibliotekers hjemmeside www.kalundborgbib.dk eller i den betjente åbningstid på det lokale bibliotek.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...