23-årig mand tiltalt for dobbelt drabsforsøg på postansat, der ville stoppe overfald på kæreste - førstehjælpere blev truet og udsat for fare

Der er nu rejst tiltale i sagen, hvor en 62-årig mand blev kørt ned, trampet på og kørt over to gange, efter at han havde påtalt 23-årigs overfald på kæreste.

En 62-årig mand forsøgte at stoppe vold mod en kvinde, men blev selv livsfarligt kvæstet. Nu er 23-årig tiltalt for dobbelt drabsforsøg

En 62-årig mand forsøgte at stoppe vold mod en kvinde, men blev selv livsfarligt kvæstet. Nu er 23-årig tiltalt for dobbelt drabsforsøg

Foto: Presse-fotos.dk

Ikke bare én gang, men to gange forsøgte en 23-årig mand at slå en 62-årig tilfældig mand ihjel i oktober sidste år. Først ved i en personbil at køre frontalt ind i den 62-årige med cirka 50 kilometer i timen, og fem minutter senere ved at køre den allerede livsfarligt kvæstede mand over to gange. 

Det mener anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi, der har rejst tiltale mod den 23-årige om dobbelt drabsforsøg, ligesom han blandt andet er tiltalt for at have bragt flere personer, der forsøgte at hjælpe den hårdt sårede mand, i fare, så de måtte springe væk.

Den Korte Version
  • En 23-årig mand er tiltalt for dobbelt drabsforsøg efter at have påkørt en 62-årig postansat to gange under et forsøg på at stoppe kærestevold.
  • Anklagerne inkluderer også trusler mod førstehjælpere og flere alvorlige færdselslovsovertrædelser.
  • Den 62-årige overlevede på grund af hurtig lægehjælp, men pådrog sig livsfarlige kvæstelser.
  • Den 23-årige har tidligere været dømt for vold og nægtede sig skyldig i grundlovsforhøret.
  • Retssagen er anlagt som en nævningesag, og der foretages en mentalundersøgelse af den tiltalte.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Episoden udspillede sig om aftenen fredag den 3. oktober sidste år på Vibeholms Allé i Brøndby. Sagen fik allerede dengang en del opmærksomhed på grund af den tilsyneladende brutalitet.

Det kom dengang frem, at den 62-årige mand, der var var ansat som postmedarbejder i Postnord, havde set den 23-årige mand begå vold mod kæresten, en yngre kvinde. Det havde den 62-årige påtalt i et forsøg på at stoppe overfaldet. 

Ville stoppe grov vold mod kvinde

Ifølge anklageskriftet blev kvinden da også udsat for et ganske hårdhændet overfald, der betegnes som grov vold. Ved 19.30-tiden den aften skal hun inde i personbilen, der holdt på Vibeholms Allé i Brøndby, have fået både knytnæveslag og slag med flad hånd i hovedet og på kroppen af den 23-årige. 

Uden for bilen blev hun sparket, væltet ned på jorden og trampet på både krop og hoved, ligesom hun også blev slået. Ifølge anklageskriftet fik hun skader som følge af overfaldet.

Det var angiveligt den behandling af kvinden, der fik den 62-årige mand til at reagere. Det er dog ikke omtalt i anklageskriftet, men kom frem under grundlovsforhøret dagen efter, hvor den 23-årig blev varetægtsfængslet. Han nægtede sig skyldig.

62-årig påkørt frontalt

Ifølge anklageskriftet skal den 23-årige efterfølgende omkring klokken 19.40 have kørt sin bil i venstre side af Vibeholms Allé - altså mod køreretningen - med cirka 50 kilometer i timen. Her ramte bilen den 62-årige, der stod på vejen, med så meget kraft, at han blev kastet op på kølerhjelmen og forruden, som blev knust. 

Den 62-årige faldt ifølge anklageskriftet med hovedet ind i et træ og landede livløs og med livstruende skader på jorden.

Anklagemyndigheden mener, at det var et forsøg på at dræbe den 62-årige, men at forsøget mislykkedes, fordi han fik hurtig lægehjælp og overlevede.

I forbindelse med kørslen i modsatte vejbane og påkørslen af den 62-årige mand, er den 23-årige også tiltalt for at have forvoldt nærliggende fare for sin daværende kærestes liv eller førlighed, idet hun sad på forreste passagersæde.

Politiet rykkede talstærkt ud til området ved Vibeholms Allé i Brøndby efter påkørslen af den 62-årige.
Politiet rykkede talstærkt ud til området ved Vibeholms Allé i Brøndby efter påkørslen af den 62-årige. Foto: Presse-fotos.dk

Trusler mod førstehjælpere

Men episoden sluttede ikke dér, hvilket også tidligere har været fremme. For selv om den 23-årige i første omgang kørte fra stedet uden kvinden, vendte han fem minutter senere tilbage. Det gjorde han ifølge anklageskriftet ved igen at køre i den modsatte vejbane og med en fart på 50-60 km/t. 

Han kørte meget tæt på to tililende personer, der sammen med kvinden var i færd med at yde livreddende førstehjælp til den 62-årige. De måtte springe væk for ikke at blive påkørt. Dermed er den 23-årige tiltalt for at forvolde nærliggende fare for de i alt fire personers liv eller førlighed.

Umiddelbart efter skal han så have truet de to personer, der forsøgte at hjælpe den 62.årig, mod at sige noget til politiet. Han skal blandt andet have sagt: "Hvis I siger til politiet, at I har set mig, så plaffer jeg jer," lyder det i anklageskriftet. Derfor er den 23-årige også tiltalt for trusler mod to vidner.

Trampede på livsfarlig kvæstet mand

I samme forbindelse skal den tiltalte have kigget ned på den hårdt sårede 62-årige, mens hans til de to vidner skal have sagt "er han død" og "du skal dø". Vidnerne skal have svaret "nej", og den 23-årige skal, ifølge anklageskriftet, have svaret "godt" eller noget lignende.

Den 23-årige er tiltalt for derefter at have trampet den 62-årige mand flere gange i hovedet, inden han satte sig tilbage i bilen og bakkede den op over kantstenen og hele vejen over den 62-åriges krop. Derpå kørte han igen bilen forlæns over offeret.

Voldsomme skader

Anklageskriftet beskriver nogle meget voldsomme og livstruende skader, som den 62-årige fik ved at blive kørt over. Det gælder blandt andet hjerneblødning, kvæstelser i hjernen, brud på en halshvirvel og flere brysthvirvler samt ribben og kraveben. Han fik også en mindre luft/blodansamling i lungehulen.

Også her er anklagemyndigheden af den opfattelse, at der er tale om drabsforsøg på den 62-årige mand. 

Desuden er han tiltalt for flere overtrædelser af færdselsloven, og der er også i to tilfælde rejst tiltale efter en bestemmelse i straffeloven om at flygte fra et færdselsuheld med betydelig personskade. 

Da den 23-årige blev anholdt samme aften ved 22.40-tiden på Helsingørmotorvejen i sydgående retning ved Nærum, var han ifølge anklageskriftet påvirket af kokain og det beroligende lægemiddel clonazepam. 

Den 23-årige blev anholdt senere samme aften. Nu er han tiltalt.
Den 23-årige blev anholdt senere samme aften. Nu er han tiltalt. Foto: Presse-fotos.dk

Tidligere dømt for vold

Den 23-årige, der også tidligere er dømt for vold, er i øvrigt tiltalt i et enkelt forhold, der ikke har med episoden i Brøndby at gøre. Han er således tiltalt for at have givet en person, et knytnæveslag i ansigtet ud for en adresse i Allerød den 8. juli sidste år. På grund af anonymiseringen af anklageskriftet er det uvist, om offeret er en kvinde eller en mand.

I alt er der 14 tiltaleforhold i sagen. Sjællandske Nyheder har været i kontakt med den 23-åriges forsvarer, advokat Nima Nabipour, som oplyser, at han på nuværende tidspunkt ikke har nogen kommentarer til sagen. Det er derfor uvist, hvordan den 23-årige stiller sig til anklagerne, men han nægtede sig ved grundlovsforhøret 4. oktober skyldig i sigtelsen om drabsforsøg.

Anklagemyndigheden har rejst sagen som nævningesag, og det betyder, at den 23-årige, hvis han kendes skyldig, kan idømmes en straf på over seks års fængsel. Strafferammen for drabsforsøg går fra fem års fængsel og op til livstid.

Skal mentalundersøges

Anklagemyndigheden har i anklageskriftet taget forbehold for, at den 23-årige skal have "anden sanktion end straf". Det betyder med andre ord, at der er åbnet for muligheden for, at den 23-årige i stedet for en tidsbegrænset fængselsstraf, kan blive idømt forvaring på ubestemt tid, hvis han skønnes farlig, eller en dom til behandling eller anbringelse, hvis han vurderes at være sindssyg.

Anklager Maiken Ahrenkiel fra Københavns Vestegns Politi oplyser, at der i forbindelse med sagen, som det er normal praksis i sager om meget alvorlig personfarlig kriminalitet, bliver foretaget en mentalundersøgelse af den tiltalte.

Den erklæring er endnu ikke lavet, og derfor er det indtil videre uvist, hvilken strafpåstand den 23-årige vil blive mødt med under den kommende retssag. Den er endnu ikke berammet, men kommer til at foregå ved Retten i Glostrup.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...